XV Małopolskie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika
11 marca 2023O małopolskich seniorach rozmawiano na konferencji WHO w Krakowie
26 marca 2023Trwają prace nad powstaniem Strategii Karpackiej, czyli strategii makroregionalnej pomiędzy krajami karpackimi przy wsparciu Unii Europejskiej. Początkiem starań była ogłoszona w 2003 roku „Konwencja Karpacka”. Umowę o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat podpisało siedem państw regionu karpackiego: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Ukraina. O małopolskim wkładzie w powstanie tego dokumentu mówił w Brukseli marszałek województwa Witold Kozłowski.
Małopolskę zamieszkuje 3 miliony 300 tysięcy mieszańców. W związku z tym jest to region, który jest bardzo zainteresowany tym, całkowicie wspiera wszystkie działania związane z ostatecznym ukształtowaniem ostatecznych zapisów Strategii Karpackiej, ale też przyjęciem tego dokumentu. Zwykle jest tak, że strategie sięgają daleko w przyszłość i są to dokumenty o charakterze rozwojowym. Dlatego nie jest tak łatwo je ostatecznie przygotować, ponieważ nie tylko określa się w nich cele, ale również źródła sfinansowania tych celów – mówił marszałek Witold Kozłowski.
Marszałek Małopolski przypomniał, że w ochronie dziedzictwa kulturowego konieczne jest zadbanie o odpowiednią archiwizację. Odpowiedzią na to jest powstający Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.
Tam też nie tylko będziemy prezentować taniec, muzykę, śpiew, rękodzielnictwo, produkty regionalne, stroje, ale też będziemy całe to nieprawdopodobne bogactwo kultury ludowej archiwizować. Po to, aby można to było wykorzystywać do pracy z młodzieżą, ale też dla tych potomnych, którzy będą je mogli oglądać tylko na różnych nośnikach elektronicznych — tłumaczył Witold Kozłowski. Małopolska popiera inicjatywę przygotowywania i zatwierdzenia Strategii Karpackiej. Jesteśmy tym żywotnie zainteresowani. Ale już też na miarę naszych możliwości robimy coś, co mogłoby otwierać tę strategię.
źródło: malopolska.pl