fbpx

Marszałek Marek Woźniak ze statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolska przejmuje organizację Konwentu Marszałków Województw RP
7 grudnia 2022
Życie po węglu w Wielkopolsce Wschodniej
21 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Marszałek Marek Woźniak ze statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego

12 grudnia br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Jedną ze statuetek odebrał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. – Dla mnie kultywowanie pamięci Powstania Wielkopolskiego było i jest obowiązkiem – podkreślił Marszałek.

 

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznaje Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach.

 

– To już 27 edycja wręczenia tej nagrody. W czasie dzisiejszej uroczystości rodzina Doboszy Powstania Wielkopolskiego osiągnie liczbę 200 – mówił Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

 

Zanim jednak uhonorowano tegorocznych laureatów, Tadeusz Musiał wręczył statuetkę Markowi Woźniakowi, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Marszałkowi nagrodę przyznano już w 2018 roku.

 

– Marszałek Województwa Wielkopolskiego – jak sam niejednokrotnie podkreśla-  jest Wielkopolaninem, któremu bliska jest tradycja i doświadczenia gospodarcze regionu. Przejawia się to między innymi w sposobie Jego działania, umiejętnego łączenia w pracy samorządowej współczesnych zadań społeczno – gospodarczych z pielęgnowaniem tradycji i dorobku Wielkopolski – można przeczytać w laudacji.

 

– Wręczając tę nagrodę w bieżącym roku należy podkreślić, że Pan Marszałek Marek Woźniak nadal aktywnie kultywuje pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach, podejmując różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia, z których najważniejsze to niewątpliwie budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – dodał Tadeusz Musiał.

 

Marek Woźniak podziękował za wyróżnienie, zaznaczył również, że przyznanie mu statuetki to ogromny zaszczyt.

 

– Traktuję to wyróżnienie jako nagrodę także dla moich współpracowników, ponieważ działamy w zespole. To ten zespół stara się robić wszystko z myślą o upowszechnianiu wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. To nie jest łatwe zadanie – zaznaczył Marek Woźniak.

 

– Dla mnie kultywowanie pamięci Powstania Wielkopolskiego było i jest obowiązkiem. Obejmując funkcję marszałka, zdałem sobie sprawę, że jeśli coś szczególnego w historii miałoby jednoczyć Wielkopolan, to właśnie idea Powstania Wielkopolskiego – dodał Marszałek.

 

Marek Woźniak odniósł się także do budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

– Jesteśmy zdeterminowani, by tę inwestycję zrealizować – podkreślił.

 

Podczas uroczystości wręczono także Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” – najwyższe regionalne odznaczenia, Medale Komisji Edukacji Narodowej za działalność edukacyjną i popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, Medal „Za Wzorową Służbę na Rzecz Wojska Polskiego”, Złoty Krzyż Honorowy – Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej oraz „Wierni tradycji”.

Nagrodzeni Dobosze 2022

Sylwetki odznaczonych za zasługi dla woj wlkp