fbpx
Politechnika Morska w Szczecinie ma Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających
2 czerwca 2024
Inwestycja dla najmłodszych w Zachodniopomorskiem
16 czerwca 2024
Politechnika Morska w Szczecinie ma Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających
2 czerwca 2024
Inwestycja dla najmłodszych w Zachodniopomorskiem
16 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Nagrody Króla Eryka Pomorskiego przyznane

Nagrody Króla Eryka Pomorskiego przyznane

Aleksander Kwaśniewski, prezydent Polski w latach 1995-2005 oraz Romano Prodi, były premier Włoch i przewodniczący Komisji Europejskiej, zostali laureatami tegorocznej Nagrody Króla Eryka Pomorskiego. Nagroda przyznawana jest za zasługi dla budowania pokoju i jedności w Europie.

– Król Eryk Pomorski pochodzący z Darłowa snuł plany wielkiej i silnej Europy. Ta postać doskonale wpisuje się w dokonania wyróżnionych oraz w obecną sytuację Starego Kontynentu. Taką Europe dziś mamy. Ale Europa to nie jest coś danego i musimy robić wszystko – na Pomorzu Zachodnim, w Polsce i Europie, żeby tę Europę wzmacniać, rozwijać i jednoczyćmówił podczas gali wręczenia nagród Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Ta europejska nagroda jest wręczana w Darłowie, na Pomorzu Zachodnim. To kraina niezwykła, bo tutaj każdy skądś przybył. Nasi przodkowie 79 lat temu na Pomorze Zachodnie przyjechali z Wileńszczyzny, Lubelszczyzny, Ukrainy czy okolic Łodzi. Przywozili swoje tradycje, smaki , przyzwyczajenia, a będąc tutaj musieli się nauczyć tolerancji. Dziś mieszkańcy Pomorza Zachodniego to euroentuzjaści. To miejsce, które zawsze przenikało kulturą skandynawską, germańską i słowiańską. Powstał mix kulturowy, stworzyliśmy mikrorodzinę.

– Mówimy dużo o przeszłości, ale musimy też myśleć o przyszłości. Zjednoczona Europa to wspólne życie.. Zastanawiam się, w jaki sposób uczyć braterstwa ludzi, braci, bo dziś Europa jest światem braci. Musimy robić więcej, ćwiczyć nasze relacje, jednoczyć się i jednoczyć ludzi młodych, którzy żyją w izolacji. Europa stoi przed kolejnymi wyzwaniami i nie można zapominać o tym, że nadal trzeba pracować nad jej jednością i tym, aby była ona silną w czasach, gdy Rosja toczy wojnę z Ukrainą – powiedział Romano Prodi.

– Podejmując decyzje o przystąpieniu Polski do UE wybraliśmy właściwie. Szliśmy długa i krętą drogą, udało się zbudować szerokie poparcie dla UE i możemy się cieszyć z osiągnięć. Ale mamy przed sobą większe wyzwania. Kolejne lata nie będą łatwe. Dla pokolenia urodzonego w Unii Europejskiej wiele rzeczy jest oczywistych. Podróżują bez granic, bez wiz. To było kiedyś nieosiągalne. Unia wymaga wysiłku, troski i wiary. Europa wymaga także naszej miłości, naszego dobrego, gorącego uczucia do tego projektu, który zapewnił Europie pokój i bezpieczeństwo – podkreślił odboierając nagrodę Aeksander Kwaśniewski.

Patronem nagrody ustanowiono średniowiecznego króla Danii, Szwecji i Norwegii, zjednoczonych Unią Kalmarską. Król Eryk Pomorski urodził się w Darłowie. W ramach idei jednoczenia politycznego krajów wokół Morza Bałtyckiego snuł dalekosiężne wizje unii z Polską i Litwą za czasów króla Władysława Jagiełły. W murach jego zamku odbywa się coroczna uroczystość.

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę powołaną przez Królewskie Miasto Darłowo. Tworzą ją osobistości z Polski i z zagranicy oraz przedstawiciel fundatora. Jej pierwszym laureatem w roku 2023 został prof. Jerzy Buzek, który jako Prezes Rady Ministrów w roku 1999 wprowadził Polskę do NATO. Powierzenie profesorowi w późniejszym czasie funkcji Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego umocniło Polskę w Unii Europejskiej.

Przewodniczącym Kapituły Nagrody Króla Eryka Pomorskiego jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Poniedziałkowe wręczenie nagrody laureatom podczas gali na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie poprzedziła w niedzielę uroczysta kolacja. Była to także okazja do spotkania m.in. z Ambasadorem Danii Ole Toftem, Marszałek Olgierd Geblewicz wręczył Ambasadorowi Danii Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Złoty Gryf nadawany jest osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju województwa. Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał o licznych wizytach Ambasadora i zainicjowanych konferencjach, seminariach i wizytach studyjnych, dzięki którym partnerzy z Polski i Danii mogli wzmocnić współpracę.

Dziękując za wyróżnienie Ambasador Ole Toft wspomniał o ogromnej gościnności i otwartości mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego podczas wizyty Krola Danii Fryderyka X w Szczecinie i niezwykłej bliskości Danii i Województwa Zachodniopomorskiego, która nie jest tylko bliskością geograficzną.

wzp.pl