Pierwsze Podlaskie Forum Młodych
5 czerwca 2023Posiedzenie Podlaskiej Rady Kobiet
19 czerwca 2023W Supraślu dyskutowano o szeroko pojętym wpływie zmian klimatycznych na życie. Konferencja, która odbyła się we wtorek, 6 czerwca, zgromadziła elitę ekspertów z całego kraju. W spotkaniu uczestniczył też wicemarszałek Marek Olbryś, odpowiedzialny w zarządzie województwa za ochronę środowiska.
–Symbioza działalności człowieka z naturą musi być egzekwowana i dopilnowana. Cieszę się, że jestem w tak licznym gronie ludzi, którzy mają w sercu ochronę przyrody. Dla nas jest to bardzo ważny element opieki społeczno-gospodarczej w województwie podlaskim – powiedział Marek Olbryś.
Wicemarszałek, któremu towarzyszyła Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego, dodał, że przyroda i krajobraz naszego regionu są wyjątkowe nie tylko w skali kraju, ale i całego świata.
– To nasza odpowiedzialność, żebyśmy zrobili wszystko, aby o nie zadbać – podkreślił, życząc owocnych dyskusji.
Edukacja na rzecz ochrony środowiska
I tak, prelekcję pt. „Kryzys klimatyczny – kryzys planetarny” wygłosił gość honorowy spotkania prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego. O tym, skąd czerpać rzetelną wiedzę o klimacie, opowiedziała dr Aleksandra Kardaś z UW, z kolei redaktorka serwisu Naukaoklimacie.pl Anna Sierpińska przybliżyła temat wpływu klimatu na przyrodę Polski.
Ogólnopolska Konferencja Klimatyczna, która została sfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz ze środków Województwa Podlaskiego, to część większego przedsięwzięcia. Mówiła o tym Joanna Kurzawa, dyrektor PKPK.
– Tematem wiodącym projektu jest edukacja na rzecz czystego powietrza i przeciwdziałania emisjom. W projekcie są także szkolenia edukatorów, którzy będą profesjonalnie uczyć różne grupy wiekowe w zakresie ochrony i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym – wyjaśniała.
Nowa siedziba parku
Jednym z punktów wtorkowego spotkania było uroczyste zaprezentowanie nowej siedziby PKPK, która mieści się przy ul. Abp. Gen. M. Chodakowskiego 3. To budynek przekazany na potrzeby parku przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku.
–Na pewno ten lokal stwarza lepsze możliwości adaptacji, prezentowania ekspozycji, ale też organizowania spotkań. Sukcesywnie będziemy starali się go jeszcze bardziej unowocześniać – zapewnił Marek Olbryś.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. Profesora Witolda Sławińskiego funkcjonuje od 35 lat (dokładnie od 24 maja 1988 r. – przyp. red.). Ochroną objęty jest obszar Puszczy Knyszyńskiej o powierzchni ponad 73 tys. ha. Utworzono także bufor ochronny – otulinę parku na obszarze ponad 52 tys. ha. W ten sposób powstał największy, jak dotychczas, park krajobrazowy w województwie podlaskim i drugi co do wielkości w Polsce.
Wydarzeniu, które honorowym patronatem objął marszałek Artur Kosicki, towarzyszyło zwiedzanie wystawy pn. „Przyroda i kultura”.
źródło: https://podlaskie.eu/