fbpx
W Olsztynie o współpracy transgranicznej Interreg
4 lutego 2024
Warmińsko-mazurski samorząd aktywizuje regionalną gospodarkę
Warmińsko-mazurski samorząd aktywizuje regionalną gospodarkę
18 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Nowe inwestycje na mazurskich drogach

 5 lutego Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił w Kętrzynie dobre informacje dla mieszkańców tej części regionu. O nowych inwestycjach informował także w Giżycku.

W Urzędzie Miasta w Kętrzynie i przy wjeździe do Giżycka odbyły się konferencje prasowe z udziałem marszałka i przedstawicieli lokalnych samorządów.

– Dla mieszkańców Kętrzyna i okolic mamy fantastyczne wiadomościmówił marszałek Marcin Kuchciński.W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisaliśmy umowę z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na dofinansowanie modernizacji czterech ważnych dróg dla tego regionu. Wartość przedsięwzięcia to blisko 900 mln zł, a samo dofinansowanie wynosi prawie 700 mln zł. To spełnienie postulatów mieszkańców wschodniej części naszego województwa, a także samorządowców, radnych wszystkich szczebli, z którymi na co dzień współpracujemy.

O staraniach przy tych inwestycjach mówił radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego z Kętrzyna Zbigniew Homza:

– Jako radny sejmiku wielokrotnie postulowałem o utworzenie obwodnicy Kętrzyna i remont drogi nr 592 Kętrzyn – Giżycko. Cieszę się, że inwestycje będą realizowane, z trzech ważnych powodów. Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo podróżnych. Po drugie – to ważna droga dla odwiedzających nas turystów, którzy chcą odwiedzić Kętrzyn, Giżycko, Reszel, Świętą Lipkę czy Wilczy Szaniec. A po trzecie – to ważna droga strategiczna ze względów wojskowych.

Szerzej o znaczeniu nowych połączeń mówił Jarosław Słoma, radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego:

– Dbamy o zrównoważony rozwój całego województwa warmińsko-mazurskiego i kilkuletnie starania o inwestycje modernizacyjne we wschodniej części województwa były tego logiczną konsekwencją. Wraz ze zmianą rządu pojawiły się decyzje i możliwości wsparcia naszego regionu z unijnego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Inwestycje warte w sumie blisko 900 mln zł to dla nas, mieszkańców Polski Północno-Wschodniej, szansa na przełamanie wieloletniej bariery komunikacyjnej. Przywozimy też ważną decyzję dla mieszkańców EGO, czy powiatów ełckiego, giżyckiego i oleckiego, bo zostanie wyremontowana droga wojewódzka na odcinkach Wydminy – Olecko oraz Olecko – granica województwa. Zaś wsparcie samorządu województwa funduszami europejskimi oznacza uwolnienie środków z budżetu na wsparcie bardziej peryferyjnie położonych terenów, także tych przy samej granicy, współcześnie szczególnie trudnej i niebezpiecznej, dlatego tym bardziej potrzebujących wsparcia.

O znaczeniu tych przedsięwzięć dla Kętrzyna mówił, Karol Lizurej, zastępca burmistrza miasta.

– Te potężne inwestycje to nowa szansa na Kętrzyna. Dzięki temu możemy zrewidować funckjonowalność miasta i jego centrum. Wierzę, że skorzystają na tym mieszkańcy i nasze firmy, jako podwykonawcy.

warmia.mazury.pl