fbpx
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego spotkał się z Konsulem Ukrainy
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego spotkał się z Konsulem Ukrainy
28 stycznia 2024
Nowe inwestycje na mazurskich drogach
11 lutego 2024
Pokaż wszystkie

W Olsztynie o współpracy transgranicznej Interreg

Ponad 80 uczestników wzięło udział w spotkaniu informacyjnym „WSPÓŁPRACA TRANSGRANICZNA SUBREGIONU OLSZTYŃSKIEGO – NOWE OTWARCIE W PROGRAMACH INTERREG”, które odbyło się w Olsztynie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych subregionu olsztyńskiego zainteresowanych współpracą transgraniczną w ramach Interreg.

Podczas spotkania przedstawiono m.in. korzyści, jakie wynikają z dołączenia subregionu olsztyńskiego do obszaru kwalifikowalnego Programów Interreg Litwa-Polska oraz Południowy Bałtyk. Z kolei przedstawiciele Regionalnych Punktów Kontaktowych, które funkcjonują w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, przedstawili ofertę wsparcia obu Programów oraz dobre praktyki projektowe z udziałem beneficjentów z województwa warmińsko-mazurskiego.

– W wyniku wieloletnich starań samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, partnerzy z subregionu olsztyńskiego w końcu będą mogli ubiegać się na pełnych prawach o środki Programów Litwa-Polska oraz Południowy Bałtykpodkreślił Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. To olbrzymia szansa na dodatkowy impuls rozwojowy dla tego subregionu, a co za tym idzie dla całego województwa, którą należy w jak największym stopniu wykorzystać. Teraz wszystko zależy od woli, zaangażowania naszych partnerów z subregionu olsztyńskiego. Trzymamy za Was, jak i za cały region kciuki w kolejnych naborach wniosków.

Subregion olsztyński po zakończeniu współpracy z obwodem królewieckim, na skutek ataku zbrojnego Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, był wykluczony dotychczas ze współpracy transgranicznej Interreg. Z końcem 2023 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na dołączenie subregionu olsztyńskiego do obszaru kwalifikowalnego Programów Interreg Litwa-Polska oraz Południowy Bałtyk na lata 2021-2027.
Przypomnijmy, że aktualnie trwa II nabór wniosków Programu Interreg Litwa-Polska 2021-2027 dedykowany tzw. małym projektom. Nabór potrwa do 29 lutego 2024 roku – więcej informacji (TUTAJ).

Współpraca w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 również się rozkręca. 22 lutego wystartuje kolejny nabór – także na małe projekty. W kolejnych miesiącach planowane są nabory na większe projekty, tzw. regularne – więcej informacji o Programie.

Instytucje zainteresowane aplikowaniem o środki obu Programów mogą konsultować swoje pomysły projektowe z Regionalnymi Punktami Kontaktowymi w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Oferta obejmuje m.in. pomoc w dopasowaniu pomysłu projektowego do wymogów programu, wsparcie w poszukiwaniu partnerów oraz w innych sprawach związanych z przygotowaniem aplikacji projektowej.

źródło: warmia.mazury.pl