fbpx

Nowe stanowisko ZWRP w sprawie polityki spójności

Ludzie regionów – Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
30 października 2024
Posiedzenie Komisji ds. Infrastruktury Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej
25 listopada 2024
Ludzie regionów – Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
30 października 2024
Posiedzenie Komisji ds. Infrastruktury Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej
25 listopada 2024
Pokaż wszystkie

Nowe stanowisko ZWRP w sprawie polityki spójności

Nowe stanowisko Związku Województw RP w sprawie polityki spójności, związany z nim rozwój regionów oraz przyszłość Unii Europejskiej – to główne tematy, które poruszono podczas 11. konferencji na temat pomocniczości, która odbyła się 25 października w Warszawie. Wziął w niej udział prezes zarządu ZWRP Olgierd Geblewicz oraz marszałek mazowieckiego Adam Struzik.

Wydarzenie zorganizował Europejski Komitet Regionów, odbywa się ono co dwa lata, a jego celem jest wzmocnienie unijnego dialogu między instytucjami a samorządami.

Jednym z kluczowych punktów było przedstawienie kolejnego już stanowiska polskich marszałków w sprawie polityki spójności post 2027.
Jego podstawowym przekazem jest, że polskie regiony stanowczo nie zgadzają się z koncepcją centralizacji struktury przyszłego budżetu UE, której kluczowym przejawem ma być odejście od zarządzania programami polityki spójności na poziomie regionalnym.

– Centralizacja jest nie tylko działaniem sprzecznym z ustaloną w Traktacie o Unii Europejskiej zasadą pomocniczości, ale istotnie zmniejszy efektywność działań służących wzmocnieniu spójności gospodarczej – podkreślił marszałek Adam Struzik.

– Polityka spójności jest jedną z sił napędowych rozwoju Unii Europejskiej w ostatnich dekadach, a jej kluczowy sukces to uwolnienie energii i kreatywności regionalnych i lokalnych wspólnot. Silniejsza i unowocześniona polityka spójności, czerpiąca z atutów regionalnych i lokalnych wspólnot, uczyni Europę odporniejszą i bardziej konkurencyjną jako całość, sprawniejszą i bardziej zjednoczoną w stawianiu czoła nowym wyzwaniom. – dodał gospodarz Mazowsza.

– W mojej ocenie jest to propozycja bardzo szkodliwa zarówno dla samej Komisji Europejskiej, jak i dla miast oraz regionów.  Dotychczas mieliśmy bardzo duży wpływ na to, jak wyglądają nasze Regionalne Programy Operacyjne, a więc dostosowywaliśmy lokalne i regionalne potrzeby wspólnot do możliwości, które stwarzają nam Fundusze Europejskie. Teraz brakuje też takiego strategicznego spojrzenia KE – skomentował pomysł zastąpienia 400 programów polityki spójności 27 narodowymi programami prezes zarządu Związku Województw RP, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Tylko zaangażowanie wspólnot regionalnych i lokalnych w podejmowanie stojących przed UE wyzwań zapewni jedność i spójność, odnawiając i uwalniając – w myśl motta „Zjednoczeni w różnorodności” – źródła drzemiącej w Europie energii. – dodał Geblewicz.

By zapoznać się z pełną treścią stanowiska kliknij w link KLIK