fbpx
Modernizacja Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej w Solinie
Modernizacja Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej w Solinie
30 października 2023
Podkarpackie na Dniach Studyjnych EKR KR na Węgrzech
Podkarpackie na Dniach Studyjnych EKR KR na Węgrzech
13 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Nowy Dyrektor Zamku w Łańcucie

Rozpoczął się nowy etap w historii Zamku w Łańcucie. Stanowisko dyrektora objął dr Piotr Szopa. Nowy dyrektor został powitany przez pracowników oraz zaproszonych gości w pięknych wnętrzach łańcuckiego zamku, który jest jednym z najważniejszych zabytków województwa podkarpackiego. Przy tej okazji muzeum wzbogaciło się o dwa cenne eksponaty, które przekazał na rzecz placówki nowy dyrektor.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi m.in.: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko, samorządowcy z terenu powiatu łańcuckiego, przedstawiciele placówek kultury i oświatowych oraz licznie zgromadzeni pracownicy Zamku- Muzeum.

W czasie swojego inauguracyjnego wystąpienia, dyrektor Szopa podziękował swoim poprzednikom p.o. dyrektora Krzysztofowi Żabie oraz wieloletniemu dyrektorowi Karolowi Wit Wojtowiczowi za wszystkie działania podejmowane na rzecz zamku i wyraził swoje zobowiązanie do ich kontynuacji. Zapowiedział również wprowadzenie nowych inicjatyw kulturalnych, które przyciągną jeszcze szersze grono odwiedzających i wzmocnią znaczenie zamku, jako centrum kultury i edukacji. Nowy dyrektor zapewnił, że będzie kontynuował działania na rzecz promocji kultury i historii regionu, a także zachęcił społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w życiu zamku.

Ta placówka jest bardzo ważna w skali europejskiej, a być może światowej ze względu na prestiż, na to że jest postrzegana jaka nasza duma, wizytówka Podkarpacia. To zasługa państwa – pracowników Zamku, bo to państwo budujecie to środowisko, wkładacie w to swoją energię, pasję w tworzenie tego wyjątkowego klimatu wokół tego obiektu – dziękował licznie zgromadzonym pracownikom Zamku, nowy dyrektor Piotr Szopa.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił znaczenie instytucji kulturalnych, takich jak Zamek w Łańcucie, jako ważnego czynnika w rozwoju turystyki i promocji regionu:

Zamek w Łańcucie to ogromne dziedzictwo Podkarpacia. Jest ono związane z przekazywaniem tego wszystkiego, co na Podkarpaciu dawniej się działo, co miało wpływ na historyczne ukształtowanie naszego regionu. Obecne dziedzictwo zawdzięczamy sumie pracy wielu pokoleń – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

To nie tylko obiekt o charakterze muzealnym, ale to bardzo znacząca instytucja kultury w wymiarze ogólnopolskim. Funkcja, którą dzisiaj pan doktor obejmuje, jest funkcją niezwykle odpowiedzialną. Wierzę głęboko że umiejętności, którymi dysponuje nowy dyrektor dadzą nowy impuls do rozwoju kultury i wiedzy historycznej – mówiła wojewoda Ewa Leniart

Dzisiaj otwieramy kolejny etap w historii Zamku, gratuluję objęcia funkcji dyrektora panu doktorowi Szopie. Wierzę, że pod pana ręką to Muzeum będzie nie tylko dalej dobrze prosperować, ale również mocno się rozwijał – dodał Poseł na Sejm Kazimierz Gołojuch

Nowy dyrektor przekazał na rzecz muzeum dwa dokumenty z XIX wieku związane z wizytą w zamku cesarza Franciszka Józefa. Jest to korespondencja pomiędzy ówczesnym starostą powiatu łańcuckiego a naczelnikiem gminy Czarna.

Zamek w Łańcucie jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce. Posiada w swoich zbiorach liczne dzieła sztuki, cenne zbiory historyczne oraz urokliwe ogrody. To także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw i koncertów, przyciągających zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z całego świata.

Doktor Piotr Szopa został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzyletnią kadencję na stanowisku dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie rozpoczął 1 listopada. Piotr Szopa, z wykształcenia jest doktorem historii oraz magistrem prawa. Od 2005 roku zawodowo związany był z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie zajmował m.in. stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Jest autorem i współautorem książek o tematyce historycznej, a także redaktorem kilkudziesięciu artykułów oraz audycji radiowych i telewizyjnych.

źródło: podkarpackie.pl