Wsparcie dla utalentowanych twórców z Mazowsza
14 października 2024Radomski szpital na Józefowie zmienia się dzięki mieszkańcom
29 października 2024Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przewodniczył październikowemu posiedzeniu Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim (WRDS). W spotkaniu uczestniczył również Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców i pracowników.
Na wniosek Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, prezydium WRDS pochyliło się nad projektem stanowiska w sprawie problemów funkcjonowania przedsiębiorstw energochłonnych oraz działań ukierunkowanych na poprawę kondycji przemysłu. Wypracowano tym samym jego ostateczny kształt. W projekcie stanowiska, które będzie procedowane w dalszej kolejności przez WRDS, znajdują się postulaty związane m.in. z kosztami energii, zarówno w kontekście cen energii elektrycznej, jak i zobowiązań klimatycznych. Mają one duże znaczenie szczególnie dla ostatecznych cen produktów oraz województwa mazowieckiego, jako miejsca dyslokacji przemysłu.
Podsumowania ostatnich prac dokonał przewodniczący zespołu – Waldemar Dubiński, reprezentujący NSZZ „Solidarność”. Rozpoczęło to dyskusję na tematy propozycji skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy, wpływu wysokości minimalnego wynagrodzenia na koszty pracy, aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, biernych zawodowo i osób z niepełnosprawnościami. Ich aktywizacja zawodowa i społeczna, wymagają szczegółowego omówienia na najbliższym posiedzeniu plenarnym WRDS. Podjęto również problematykę dostępu cudzoziemców do polskiego i mazowieckiego rynku pracy. Podkreślano wagę polityki migracyjnej państwa w tym obszarze.
Przedstawiciele strony pracodawców zwrócili uwagę na konieczność wzmocnienia współpracy między rządem, a pracodawcami w obszarze kreowania polityki migracyjnej oraz rozwijania rynku pracy. Pismo w tym przedmiocie zostanie skierowane przez WRDS do właściwych resortów.
W kontekście polityki migracyjnej państwa poruszono również potrzebę organizacji oddzielnego spotkania WRDS dotyczącego zatrudniania obcokrajowców, którzy już dziś stanowią liczną i ważną grupę pracowników na mazowieckim rynku pracy. Prognozy nie pozostawiają złudzeń co do rosnącej roli cudzoziemców w sprawnym funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw, a co za tym idzie priorytetowego znaczenia polityki migracyjnej dla utrzymania tempa rozwoju naszego województwa.
mazovia.pl