Pierwsze posiedzenie Komisji ds. Żywności w 2025 roku
7 stycznia 2025Projekty ustawy o zdrowiu zwierząt, Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów oraz zmian ustawowych przedłożonych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji były tematami omawianymi podczas Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa – Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
W posiedzeniu zespołu, które odbyło się w czwartek 16 stycznia uczestniczyli m.in. Adam Nowak podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicemarszałek województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz dyrektor biura Związku Województw RP Rafał Cieślik
Podczas posiedzenia zespołu Związek Województw RP wystąpił z wnioskiem o zwiększenie liczby przedstawicieli samorządów województw w składzie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej z jednego do dwóch, wraz z ich stałymi zastępcami.
Obecne regulacje
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w skład Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny WPR wchodzi jeden przedstawiciel samorządów województw, wskazany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, oraz jego stały zastępca. Jednak Zarząd Związku Województw RP zwraca uwagę, że taki poziom reprezentacji jest niewystarczający.
Uzasadnienie wniosku
Zarząd podkreśla, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2023–2027 samorządy województw realizują szeroki zakres działań na rzecz rozwoju terytorialnego, w tym wdrażanie wielofunduszowego instrumentu Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS). Zaangażowanie samorządów wojewódzkich w te procesy wymaga odpowiedniego poziomu reprezentacji w Komitecie Monitorującym, aby skutecznie uczestniczyć w procesach decyzyjnych i monitorowaniu realizacji Planu Strategicznego WPR.
Propozycja zmian
W związku z powyższym Zarząd Związku Województw RP wnosi o zwiększenie liczby przedstawicieli samorządów województw w Komitecie Monitorującym PS WPR do dwóch osób, wraz z ich stałymi zastępcami. Jednocześnie Związek deklaruje, że w przypadku przyjęcia zmiany, przedstawi Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kandydatów do Komitetu Monitorującego, reprezentujących wszystkie województwa w Polsce.
Zarząd Związku Województw RP wyraża nadzieję, że postulowane zmiany pozwolą na lepsze uwzględnienie głosu samorządów wojewódzkich w pracach Komitetu, co przyczyni się do bardziej efektywnego wdrażania Planu Strategicznego WPR w Polsce.