fbpx
Komitet Regionów i Under2 Coalition podpisują plan działania 
1 kwietnia 2021
Na rzecz bardziej sprawiedliwej, neutralnej dla klimatu Europy
14 kwietnia 2021
Komitet Regionów i Under2 Coalition podpisują plan działania 
1 kwietnia 2021
Na rzecz bardziej sprawiedliwej, neutralnej dla klimatu Europy
14 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Obszary wiejskie tracą w czasie pandemii

marchew

Obszary wiejskie zostały zdziesiątkowane przez zmniejszenie popytu na produkty rolne wraz z zamknięciem barów i restauracji – podkreśla burmistrz Jaraczewa w woj. wielkopolskim Dariusz Strugała.

Komitet Regionów alarmuje, że obszary wiejskie mogą nie skorzystać wystarczająco na planach odbudowy Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego, alarmują, że obszary wiejskie mogą w mniejszym zakresie skorzystać z planów UE dotyczących odbudowy po COVID-19. Jak zaznaczył burmistrz Jaraczewa, który jest koordynatorem Grupy EA w Komitecie Regionów, pandemia nadała dodatkowy wymiar i pilność poszukiwaniom ożywienia obszarów wiejskich, górskich i wyspiarskich w regionach w całej Unii Europejskiej.

„Obszary te zostały zdziesiątkowane przez zmniejszenie popytu na produkty rolne wraz z zamknięciem barów i restauracji, a także przez upadek turystyki w całej Unii Europejskiej” – zauważył samorządowiec. „Były również bardziej narażone, ponieważ mają ograniczony dostęp do ośrodków medycznych, szpitali, transportu oraz słaby lub nieistniejący dostęp do internetu” – dodał.

Według Dariusza Strugały, przepaść cyfrowa wpłynęła szczególnie na edukację i biznes. Aby zwiększyć atrakcyjność obszarów wiejskich, górskich i wyspiarskich, jako miejsca do życia i pracy, konieczne jest – zdaniem burmistrza Jarczewa – przyspieszenie ich odbudowy poprzez lepszą koordynację wspólnej polityki rolnej, Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, funduszu na rzecz odbudowy i odporności oraz innych odpowiednich programów finansowania przez Unię Europejską.

„Komitet Regionów od dawna domagał się uznania potrzeb obszarów wiejskich i obszarów o specyficznych warunkach geograficznych oraz uwzględnienia ich w odpowiedniej polityce Unii Europejskiej. W zeszłym roku mieliśmy okazję apelować o Agendę Obszarów Wiejskich i jako przedstawiciel największego polskiego stowarzyszenia obszarów wiejskich bardzo się cieszę, że Komisja Europejska naprawdę się nią interesuje. Władze lokalne czekają na konkretną propozycję Komisji Europejskiej w 2021 roku” – podkreślił.

W oświadczeniu przyjętym przez Komisję Zasobów Naturalnych (NAT) Komitetu Regionów – popartym przez właściwy zespół Parlamentu Europejskiego – zdecydowanie odrzucono wszelkie plany sprzeczne z zasadą partnerstwa i zaapelowano o włączenie obszarów wiejskich w prace przygotowawcze.

 

Źródło: samorzad.pap.pl