fbpx
mikrofon
KPO. Głos w sprawie polskich regionów
26 marca 2021
marchew
Obszary wiejskie tracą w czasie pandemii
7 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Komitet Regionów i Under2 Coalition podpisują plan działania 

Wspólny plan działania na lata 2021-2022 podpisany 29 marca przez Europejski Komitet Regionów (KR) i Under2 Coalition zacieśni współpracę na rzecz promowania działań w dziedzinie klimatu na szczeblu regionalnym, zwiększenia przejrzystości i ujawniania danych dotyczących klimatu oraz wzmocni wielopoziomowe sprawowanie rządów w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża i Europejskiego Zielonego Ładu. Najważniejszym celem jest zapewnienie, by odbudowa po pandemii COVID-19 przyspieszyła realizację programu działań w dziedzinie klimatu, przynosząc większą odporność środowiskową, gospodarczą i społeczną, co pozwoli lepiej radzić sobie z przyszłymi kryzysami.

 

KR – zgromadzenie przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych UE – podpisał nowy plan działania wraz z  Under2 Coalition , światową grupą składającą się z ponad 220 rządów, która zobowiązała się do utrzymania wzrostu temperatury na świecie znacznie poniżej 2°C i do wysiłków na rzecz ograniczenia tego wzrostu do poziomu 1,5°C.

Nowa umowa o partnerstwie konsoliduje i intensyfikuje współpracę w celu promowania ambitniejszych działań w dziedzinie klimatu na szczeblu regionalnym oraz przyczyni się do pomyślnego wdrożenia porozumienia klimatycznego z Paryża i Europejskiego Zielonego Ładu poprzez skuteczne wielopoziomowe sprawowanie rządów.

Apostolos Tzitzikostas , gubernator greckiego regionu Macedonia Środkowa i przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, oświadczył: Podpisanie tego planu działania wzmacnia długotrwałe partnerstwo między KR-em a Under2 Coalition. Zapewnia on odpowiednie ramy do pogłębienia naszej współpracy, która ma na celu realizację światowego programu działań na rzecz klimatu przy jednoczesnym wspieraniu ambitnych regionów w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Razem możemy lepiej bronić wielopoziomowego sprawowania rządów jako sposobu realizacji porozumienia klimatycznego z Paryża i Europejskiego Zielonego Ładu na każdym terytorium, a także przyznać regionom silniejszą pozycję na konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP26), która odbędzie się w listopadzie w Glasgow.

Franz Untersteller , minister środowiska, ochrony klimatu i sektora energetycznego Badenii-Wirtembergii oraz ambasador światowy Under2” Coalition stwierdził: Under2 Coalition ma ponad 220 członków na całym świecie i jest obecnie jednym z największych i najważniejszych sojuszy na rzecz ochrony klimatu na świecie. Znaczna część naszych członków pochodzi z UE. W związku z tym z ogromnym zadowoleniem przyjmuję fakt, że Under2 Coalition i Komitet Regionów uzgodniły wspólne cele i działania. Razem zwiększymy widoczność i skuteczność szczebla niższego niż krajowy w dziedzinie ochrony klimatu, zarówno na świecie, jak i w UE.

Juan Espadas (ES/PES), burmistrz Sewilli, przewodniczący Komisji ENVE KR-u i grupy roboczej KR-u „Zielony Ład w terenie”, oświadczył: Ścisła współpraca z Under2” Coalition będzie miała ogromny wpływ na członków Europejskiego Komitetu Regionów. Jestem przekonany, że światowy ruch samorządów lokalnych i regionalnych ma kluczowe znaczenie dla realizacji działań w dziedzinie klimatu i dla osiągnięcia zrównoważonej transformacji. Plan działania pomoże nam wzmocnić rolę samorządów lokalnych i osiągnąć skuteczne wielopoziomowe sprawowanie rządów, w szczególności w kontekście szczytu COP26.

KR i Under2 Coalition zobowiązały się do współpracy w oparciu o następujące trzy wspólne cele :

  • udzielanie wzajemnego wsparcia i współpracę w zakresie działań będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w związku z wdrażaniem porozumienia klimatycznego z Paryża;
  • krzewienie, na szczeblu samorządów regionalnych, idei przejrzystości i coroczne upublicznianie celów i danych dotyczących klimatu;
  • promowanie udziału samorządów regionalnych w działaniach uznawanych za priorytetowe, na przykład w celu wsparcia szybkiego wdrożenia kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu i projektów mających pomóc władzom regionalnym w opracowaniu „ścieżki” ograniczenia emisji z myślą o osiągnięciu neutralności klimatycznej.

W planie działania określono konkretne obszary współpracy, w tym ekologiczną odbudowę po kryzysie związanym z pandemią COVID-19, zapewniającą sprawiedliwą transformację i zwiększającą przejrzystość klimatyczną. Nowe partnerstwo obejmuje również wspólne działania na rzecz klimatu, komunikację i działania w ramach wydarzeń międzynarodowych, takich jak zbliżający się Europejski Tydzień Regionów i Miast (11-14 października 2021 r.) oraz szczyt klimatyczny ONZ COP26 w Glasgow (1-12 listopada 2021 r.).

 

Źródło: cor.europa.eu