Zakończyły się spotkania koordynatorów ds. zmian w prawie pracy
19 maja 2023ZWRP przeciwko zmianom w KWRiST
20 maja 2023Zamki, góry, szlak obuwniczy, zoo na wyspie i prawdziwy szkielet dinozaura – to wszystko i o wiele więcej czeka na Was na Opolszczyźnie. To region, który – niesłusznie – wciąż nie jest jeszcze pierwszym wyborem jeśli chodzi o turystykę, choć stopniowo się to zmienia. Liczymy, ze dzisiejszy tekst poświęcony temu regionowi zachęci Was choćby do weekendowej wizyty w tych okolicach. Naprawdę warto! Zapraszamy!
Mamy weekend, a zatem pora na kolejny zachęcający do wycieczek po Polsce artykuł. Cały cykl powstaje w ramach kontynuacji kampanii #PolskieWakacje, realizowanej w ostatnich latach przez ZWRP. Jeśli jeszcze nie czytaliście poprzedniego tekstu o Dolinie Baryczy lub pozostałych – koniecznie to nadróbcie – oczywiście zaraz po lub przed tym jak „zabierzemy” Was do Opola.
Opole – stolica polskiej piosenki
Festiwal w Opolu to marka, której przedstawiać nie trzeba. Niewielu jednak wie, że jest tu także Muzeum Polskiej Piosenki, otwarte w 2016 roku. Prezentuje historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. W pełni interaktywne, z dwoma muzycznymi ścianami pełniącymi rolę multimedialnych odtwarzaczy zaprasza w swoje progi wszystkich miłośników muzyki oraz fanów opolskich festiwali.
Absolutnym hitem ekspozycji są budki nagraniowe, w których każdy może zarejestrować zaśpiewany przez siebie utwór i wysłać go mailem na pamiątkę. Dużą popularnością cieszy się także miejsce poświęcone modzie estradowej, w którym podziwiać można autentyczne stroje gwiazd oraz przemierzyć je w wirtualnym lustrze. Więcej o muzeum przeczytacie na stronie muzeum piosenki.
Podczas pobytu w Opolu warto także udać się na spacer po położonej nad Odrą malowniczej wyspie Bolko, której największą atrakcją jest Zoo i jego mieszkańcy, wśród których są m.in. goryle czy uchatki, których treningi można oglądać z bliska. Opolskie Zoo to piękne miejsce, które po wielkiej powodzi w 1997 roku znacznie unowocześniono. Wybiegi są duże, a warunki w nich panujące – maksymalnie zbliżone do tych naturalnych. Na Wsypie Bolko poprowadzono też wiele ścieżek pieszo-rowerowych wśród starodrzewu, stawów oraz kanałów. Informacje o biletach znajdziecie na stronie ZOO Opole.
Przypominamy także, że w tekście poświęconym atrakcjom turystycznym w Polsce „z Wielkanocą w tle” zaglądaliśmy do skansenu w Muzeum Wsi Opolskiej — zdecydowanie warto tam wsadzić głowę. Szczegóły na www.
Zamek w Mosznej
To jedna z najbardziej znanych rezydencji tego typu w Polsce. O tym, że warto ją odwiedzić niech świadczy chociażby tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce, jaki Moszna otrzymała w 2018 roku. Zamek, otoczony absolutnie wyjątkowym parkiem, jest udostępniony do zwiedzania. Jest tu także Restauracja Zamkowa znajdująca się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”. Natomiast Ci, których marzeniem jest zamieszkanie w baśniowym zamku, mogą spędzić noc w stylowych i luksusowych pokojach i apartamentach.
Zapach kwiatów, dźwięki pięknej muzyki, bajkowa i kolorowa sceneria zamku – tak wyglądają wiosenne weekendy w Mosznej. Co roku, nieprzerwanie od 1984 r., organizowane jest tutaj jedyne w swoim rodzaju Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Jego pomysłodawcą i twórcą był polski muzykolog Zdzisław Pawlicki, a ideą jest przede wszystkim promocja polskich artystów, kompozytorów i najzdolniejszych muzyków z regionu. W czasie Święta co weekend na zamku odbywają się niezwykłe koncerty gromadzące tłumy mieszkańców i turystów. Przed nami ostatni weekend tegorocznego święta więc warto przemyśleć spontaniczną wycieczkę w tamte strony! Przed wizytą wejdźcie koniecznie na stronę zamku w Mosznej.
Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie
Miejsce obowiązkowe dla rodzin z dziećmi. O wyjątkowości miejsca świadczy fakt, że jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Trudno o doskonalsze połączenie rozrywki i edukacji, bo na zwiedzających – wśród mnóstwa atrakcji – czeka kapsuła czasu, czyli wyjątkowe 300 – metrowe kino na kołach, która zabierze nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety, ścieżka edukacyjna, z naturalnej wielkości modelami gadów, płazów i dinozaurów, Pawilon Paleontologiczny z największym w Europie pokładem skamieniałości triasowych płazów i gadów sprzed 230 mln lat, który można oglądać przez przeszkloną podłogę czy Prehistoryczne Oceanarium, gdzie z bliska można zobaczyć, jak miliony lat temu wyglądało życie pod wodą. Jednym słowem – koniecznie! Szczegóły na stronie parku w Krasiejowie.
Obuwniczy szlak w Krapkowicach
Krapkowice od wielu wieków słyną z przemysłu obuwniczego, co sprawiło, że powstał tu specjalny szlak — w sam raz na kilkugodzinny spacer wzbogacony ciekawostkami. Inicjatywa okazała się szczególnie udana, co potwierdza wyróżnienie zdobyte w ramach konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny w 2019.
Podążając szlakiem tajemniczych butów z brązu o imionach: Laciek, Mieszczuch, Kopytko, Pepoż, Rogatek, Rolszpila, Tempel, Wyczynówka i skanując QR kody można wysłuchać wiele ciekawych opowieści i legend, o Meluzynie, Hannie, córce rybaka i wielu innych, przenosząc się w świat Krapkowic z ubiegłych wieków. Mapę i pełne informacje o szlaku można znaleźć na stronie www szlaku obuwniczego.
W góry miły bracie!
Tak – na Opolszczyźnie też są góry! Przykład? Góra św. Anny (404 m n.p.m.) to najwyższe wniesienie Wyżyny Śląskiej. Położona na Garbie Chełmu była najdalej na Śląsku wysuniętym wulkanem! Z uwagi na unikatowe walory geologiczne na ponad połowie obszaru utworzono Geopark Krajowy Góra św. Anny, będący jednym z trzech geoparków w Polsce. Z myślą o turystach pieszych i rowerowych wytyczono 10-kilometrową pieszo – rowerową ścieżkę geologiczną z 11 geostanowiskami z tablicami informacyjnymi.
W obrębie parku znajduje się także jedno z najbardziej znanych miejsc pątniczych na całym Śląsku – Sanktuarium św. Anny w Górze św. Anny. Warto zwiedzić je w środku oraz poznać historię i odczucia milionów pielgrzymów, którzy przybywali tutaj przez wiele stuleci. Największym skarbem sanktuarium jest XV-wieczna słynąca łaskami drewniana figura — relikwiarz św. Anny Samotrzeciej. Sufity i ściany bazyliki pokrywają liczne malowidła przedstawiające sceny z życia św. Anny, motywy biblijne oraz obrazy z franciszkańskiego życia zakonnego.
Dla spragnionych nieco większych wyzwań proponujemy poznanie Gór Opawskich, a zwłaszcza wycieczkę na Biskupią Kopę, na stoku której można odpocząć w schronisku PTTK. Biskupia Kopa jest najwyższym wzniesieniu Opolszczyzny (889 m n.p.m.). W 1890 roku wybudowano tu drewnianą wieżę widokową, którą w roku 1898 zastąpiono murowaną. Nadano jej imię cesarza Franciszka Józefa. Obecnie za niewielką opłatą można z niej podziwiać wspaniałe widoki: na Zlaté Hory, Pradziada, Srebrną Kopę, okolice Prudnika i Głuchołaz.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu macie jeszcze resztki wątpliwości co do atrakcyjności regionu, w celu ich rozwiania wejdźcie na www.visitopolskie.pl i sprawdźcie dziesiątki (!) pozostałych miejsc do odwiedzenia.
Udanych wycieczek!