fbpx

Początek obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego

strategia
Strategia Opolskie 2030 – ruszają konsultacje społeczne
10 marca 2021
Opolskie. Powstanie nowoczesne centrum badawcze
24 marca 2021
Pokaż wszystkie

Początek obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Honorowego odbyło się w poniedziałek 15 marca w urzędzie marszałkowskim. – Jesteście Państwo autorytetami, a zarazem reprezentantami bogactwa palety bardzo wielu różnych środowisk społecznych, na których pozyskaniu bardzo nam zależy. Jest to niezbędne, żeby zapewnić obchodom doniosłej rocznicy powstań należną rangę – zwracał się marszałek województwa śląskiego Andrzej Buła do członków Komitetu.

Marszałek podkreślał, że tegorocznym obchodom przyświecają wielorakie cele. To przyczynienie się do upowszechnienia i utrwalenia wiedzy o powstaniach, wyrażenie wdzięczności bohaterom powstań, podkreślenie znaczenia zrywów niepodległościowych i symboli z nimi związanych, to także pobudzenie zainteresowania społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży, historią Śląska oraz skupienie uwagi opinii publicznej na Śląsku.

Już teraz funkcjonuje specjalna strona internetowa, dedykowana powstaniom, powstałą z inicjatywy archiwów państwowych w Opolu i Katowicach. Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu prof. Mirosław Lenart prezentował członkom Komitetu tę stronę, informując, że już dziś jest na niej kalendarium wszystkich planowanych wydarzeń rocznicowych. Strona http://www.powstancyslascy.pl/ już w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie w plebiscycie na wydarzenie historyczne roku, zawiera wiele cennych informacji i ciekawostek, a obecnie także aktualności o tym, co w ramach obchodów rocznicowych właśnie się dzieje.

A inauguracja obchodów już w tym tygodniu. W sobotę 20 marca otwarcie plenerowej wystawy czasowej „100 lat temu – plebiscyt na Górnym Śląsku” przygotowanej przez Muzeum Śląska Opolskiego wraz z oddziałem Muzeum Czynu Powstańczego. Kalendarium wszystkich wydarzeń – na stronie http://www.powstancyslascy.pl/ .

Lista osób zaproszonych do Komitetu Honorowego obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego znajduje się tutaj:

100-lecie III Powstania Śląskiego – początek obchodów | Samorząd Województwa Opolskiego

Źródło i foto: slaskie.pl