Marszałek Ortyl o wyzwaniach w zakresie powietrznej mobilności
3 marca 2022Prezydent USA na Podkarpaciu
28 marca 2022Życie milionów w obywateli zmieniło się z dnia na dzień, którzy stanęli przez wyzwaniem ratowania życia i mienia. Szybką decyzją nie pozostajemy narodem obojętnym na agresję rosyjskiej armii. Zbiórki środków pieniężnych, zbiórki koców, ciepłych ubrań, pościeli i obuwia, a także zbiórki żywności, środków opatrunkowych i higienicznych z przeznaczeniem dla osób przybywających do Polski. W taki sposób pomagają podkarpackie muzea m. in. W Krośnie, Łańcucie, Przemyślu i Sanoku.
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego koordynuje przekazywanie pomocy, która trafia m.in. od samorządów z całej Polski, instytucji pozarządowych oraz osób prywatnych. W obecnej sytuacji samorządowe instytucje kultury nie pozostały obojętne! Na całym Podkarpaciu swoją pomoc zaoferowały także muzea, biblioteki, galerie sztuki oraz centra kultury.
Jednym z instytucji niosących pomoc jest z Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Pracownicy zorganizowali punkt gromadzenia i dystrybucji środków medycznych potrzebnych dla ludności ukraińskiej, dodatkowo utworzono miejsce magazynowe do zabezpieczenia zbiorów muzealnych dla potrzeb instytucji w Ukrainie.
– Wsparcie naszych jednostek jest bardzo ważne. Odruch serca wszystkich naszych pracowników jest wspaniały. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
W Muzeum Historycznym w Sanoku organizowane są zbiórki środków finansowych na rzecz uchodźców będących pod opieką osób narodowości ukraińskiej oraz na rzecz Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka chemii i środków czystości zorganizowana na prośbę starosty sanockiego. Pracownicy Muzeum pomagają w załatwianiu różnych spraw osobom wymienionym poniżej. Wsparcia w załatwianiu różnych spraw przez uchodźców udziela jedna z pracownic znająca język ukraiński. Ponadto poszczególni pracownicy muzeum indywidualnie angażują się w pomoc.
Od pierwszego dnia rosyjskiego ataku na Ukrainę, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego pozostaje w stałym kontakcie z instytucjami i obwodami partnerskimi za naszą wschodnią granicą. Pomoc – głównie żywność, woda, leki, środki medyczne, śpiwory, karimaty.
Na stronie urzędu marszałkowskiego została zamieszczona lista z aktualnie potrzebnymi rzeczami, które można dostarczyć do siedziby urzędu przy al. Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie.
Źródło i foto: UMWP