fbpx
łóżko w szpitalu
Szpital wojewódzki w Białymstoku uruchomił oddział covidowy
4 grudnia 2020
wyróżnienie
Podlaski projekt scaleniowy wyróżniony przez resort rolnictwa
13 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Podlaskie wsparcie dla kombatantów

żołnierze z paczkami

Dziewiętnastu kombatantów z regionu podlaskiego – podopiecznych 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT) otrzyma świąteczne paczki. Akcja podlaskich terytorialsów została zorganizowana przy wsparciu samorządu województwa podlaskiego. W czwartek (17.12) pierwsze upominki otrzymali kpt. Jan Bielenia i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Białystok mjr Czesław Chociej. Przekazali je osobiście marszałek Artur Kosicki i płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1PBOT.

– Jestem dumny, że wspólnie z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej możemy w tym trudnym czasie pandemii wesprzeć weteranów, którzy poświęcili swe życie w walce o niepodległą Polskę – mówił marszałek Kosicki – Wręczając paczkę świąteczną panu kpt. Janowi Bieleni, składam wyrazy uznania i najwyższego szacunku za jego postawę pełną odwagi i poświęcenia w czasie II wojny światowej i powojennych czasach stalinowskich. Wszystkim kombatantom z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę radości, ciepła i braterstwa oraz wszelkiego dobra, spokoju i zdrowia w nadchodzącym roku.

Jak podkreślał płk Sławomir Kocanowski, żołnierze 1PBOT od początku istnienia formacji opiekują się żołnierzami Armii Krajowej.

Podlascy terytorialsi od dawna współpracują z organizacjami kombatanckimi. W tym roku, w związku z pandemią, ich działalność na rzecz weteranów jeszcze się zwiększyła.

W formacji działa system wsparcia weteranów. Powołani zostali koordynatorzy lokalnych batalionów w Białymstoku, Suwałkach, Hajnówce i Łomży. Ich zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z podopiecznymi i reagowanie na bieżące potrzeby takie jak zakupy czy pomoc w dostawie leków.

Terytorialsi pomagają też np. w transporcie na uroczystości.

Źródło i foto: wrotapodlasia.pl