fbpx

Polskie Wakacje. O atrakcjach Lubelszczyzny

Mieczysław Struk
,,Samorządy w nowych realiach’’. O czym mówiono podczas I Samorządowego Kongresu Finansowego
12 lipca 2021
Polskie Wakacje. Rozdajemy nagrody w Mrągowie
13 lipca 2021
Mieczysław Struk
,,Samorządy w nowych realiach’’. O czym mówiono podczas I Samorządowego Kongresu Finansowego
12 lipca 2021
Polskie Wakacje. Rozdajemy nagrody w Mrągowie
13 lipca 2021

Od 2 do 6 lipca br. ekipa Polskich Regionów w ramach kampanii Polskie Wakacje gościła na Lubelszczyźnie.

To region położony we wschodniej części Polski, między Wisłą a Bugiem, na styku kultur wschodu i zachodu. Region z dwoma parkami narodowymi (Roztoczański i Poleski), z zabytkami takimi jak wpisane na listę UNESCO Stare Miasto w Zamościu, z urokliwym Kazimierzem Dolnym, słynnym uzdrowiskiem Nałęczów i przepiękną stolicą – Lublinem.

Było co zwiedzać, było czym się zachwycać. Potwierdza to fotorelacja zamieszczona na dole artykułu.

Z ekipą spotkał się także Zdzisław Szwed, wicemarszałek województwa (na zdjęciu głównym), który jako gospodarz regionu opowiedział m.in. o wydarzeniach, jakie odbędą się w sezonie letnim.

Jednym z nich jest Tour de Pologne. Jeden z najważniejszych wyścigów świata, należący do prestiżowego cyklu UCI World Tour (najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym obok Tour de France czy Giro d’Italia) po 12 latach ponownie zawita do Lubelskiego. W tym roku województwo będzie gospodarzem dwóch pierwszych etapów (9 i 10 sierpnia), których trasa poprowadzi przez największe miasta regionu: Lublin, Chełm, Zamość oraz atrakcyjne pod względem krajobrazowym, również dla kolarzy – z uwagi na górskie premie – najwyżej położone obszary Roztocza, Wyżyny Lubelskiej i Pagórów Chełmskich.

 

Związek Województw RP promuje turystykę krajową. Z początkiem tegorocznym wakacji rozpoczął kampanię Polskie Wakacje. Akcja jest skierowana zarówno do turystów, jak mieszkańców regionów.

Podczas kampanii odwiedza wybrane regiony, ukazuje ich piękno, organizuje konkursy, w których można wygrać atrakcyjne nagrody z polskich regionów.

Turystykę krajową wielu rodzinom ułatwia możliwość skorzystania z polskiego bonu turystycznego. Więcej informacji o bonie znaleźć można na stronie patrona honorowego kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej Bon Turystyczny (polska.travel)

Więcej informacji na temat kampanii: #PolskieWakacje. ZWRP zachęca do wypoczynku w Polsce | Polskie Regiony

Zdjęcia:

  1. Szumy na Tanwi (Roztocze), to urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego rzeki.
  2. Wieża widokowa w Krasnobrodzie – wybudowana na szczycie znajdującego się tu kamieniołomu. Obiekt mieści się na wysokości około 300 metrów, dzięki czemu stanowi wspaniały punkt obserwacyjny, z którego rozpościera się malownicza panorama na miasto i okolicę
  3.  i 4 . Zamość – Rynek o wymiarach 100 x 100 m, przy każdej pierzei, z której odchodzi jedna ulica, stoi po osiem pięknych kamienic podcieniowych. Zachowały one renesansowe portale, drewniane stropy i polichromie. Rynek w Zamościu wraz z całym Starym Miastem został wpisany na listę UNESCO.

5. Konik polski (Zwierzyniec) –  jedyna rasa koni prymitywnych w Polsce. Są one potomkami tarpanów, które żyły niegdyś w puszczach Polski, Litwy i Prus. Hodowla zachowawcza konika polskiego w warunkach zbliżonych do naturalnych prowadzona jest w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu.

6. Kuźnia w Wojciechowie – warsztat kowalski, który istnieje nieprzerwanie od 1920 r. W Wojciechowie odbywają się Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Targi Sztuki Kowalskiej, w których bierze udział kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa z kraju i zagranicy. Ich dzieła można zobaczyć w Muzeum Kowalstwa, które zajmuje najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej.

7. Wąwozy lessowe – zlokalizowane w okolicach Kazimierza Dolnego (Korzeniowy Dół, Norowy Dół, Plebanka, Granicznik, Czerniawy, Wąwóz Małachowskiego), Nałęczowie (Wąwóz Głowackiego) w okolicach Wąwolnicy (Wąwóz Lipinki w Mareczkach) Wojciechowa (Wąwóz Lipcyk w Nowym Gaju) czy Pożoga, Skowieszyna, Lasu Stockiego oraz na terenie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego.

8. Łążek Garncarski to niewielka, śródleśna wioska położona w Lasach Janowskich. Od 200 lat słynie ona z wyrobów ceramicznych, które po dziś dzień odbierają kupcy z całej Polski.

9. Zbigniew Butryn ze Szkoły Suki Biłgorajskiej (staropolski smyczkowy instrument muzyczny).

10. Kazimierz Dolny – widok na ruiny Zamku.

11. Lublin – stare miasto.

1.         wieża widokowa w Krasnobrodzie 2.   Zamość   3. 4.      5.    6.wąwozy lessowe 7.    8.      9.  10.    11.