Z Komisji ds. Infrastruktury, Polityki Regionalnej oraz Środowiska ZWRP
14 września 2021Międzynarodowe Forum PPP już za chwilę
15 września 2021Województwo łódzkie – położone w samym centrum Polski, ze stolicą w Łodzi ma turystom i mieszkańcom regionu wiele atrakcji do zaoferowania.
Przekonał się o tym zespół wyjazdowy Polskich Regionów, który w ramach kampanii Polskie Wakacje od 9 do 11 sierpnia br. gościł w regionie.
Nasi przedstawiciele byli m.in. w:
– Nieborowie – to urokliwa miejscowość położona w Spalskim Parku Krajobrazowym. Warto w niej obejrzeć m.in.: wieżę ciśnień, kościółek, żeliwny pomnik żubra (pierwotnie stał on w Białowieży, ale wywieziony pod koniec I wojny światowej do Moskwy wrócił na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie a stamtąd, na polecenie prezydenta Mościckiego, trafił do Spały w 1928 roku). Atrakcją jest także pomnik Prezydenta Mościckiego z jego ukochanym psem Lordem, który stoi na wysepce. Staw i wysepka były ulubionym celem spacerów Prezydenta Mościckiego podczas jego pobytów w Spale.
– Uniejowie: tu znajduje się nowoczesny kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów (na zdjęciu głównym), a w nim wszystko, czego potrzebujemy, aby poczuć się zdrowiej i lepiej. Strefa saun i SPA (Wellness&SPA) oferuje różnorodne formy odnowy biologicznej i relaksu. Jest też sanarium i komora śnieżna. Obok term znajduje się XIV wieczny Zamek Uniejów, jeden z nielicznych w Europie, który jest ogrzewany wodą geotermalną
– Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim – pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece, w którym wszystkimi zmysłami możemy poznawać historię rzeki i przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła.
Znajdziemy tu np. młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy, czy jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski, który wyciągnięto z wody po ponad 50 latach
Naprzeciwko skansenu znajdziemy urokliwy Rezerwat Niebieskie Źródła – utworzony dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków.
– Grotach Nagórzyckich – to sztuczne wyrobiska będące pozostałością kopalni piasku, w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego.
Groty to labirynt licznych wnęk, korytarzy i sal. Po zaprzestaniu wydobycia piasku miejsce to niemal od razu stało się lokalną atrakcją. Od blisko 10 lat istnieje profesjonalna podziemna trasa turystyczna o dł. 160 m, z której widoczne jest ok. 70% powierzchni wyrobisk. Ekspozycje, które w niej znajdziemy nawiązują w swojej treści do historii tego miejsca, legend z nim związanych i wykorzystania piasku w procesie produkcji szkła.
Trasę można zwiedzać cały rok, jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
– Wake parku Jeziorsko.
– Łodzi, a w niej m.in. ulica Piotrkowska jest uznawana za jedną z najdłuższych handlowych ulic w Europie. Biegnie ona między placem Wolności a placem Niepodległości i ma długość 4, 2 kilometra.
Centrum Manufaktura w Łodzi to jedno z największych miejsc handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce. Mieści się we wnętrzach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Można tu znaleźć liczne sklepy, obiekty gastronomiczne, a także kręgielnie, kino, ścianki wspinaczkowe i oddziały łódzkich muzeów.
Pałac Herbsta – dziś oddział Muzeum Sztuki w Łodzi z przepięknymi wnętrzami.
Pasaż Róży to podwórko pod adresem Piotrkowska 3 jest wyjątkowe – elewacje oficyn wyłożone są milionami malutkich luster o nieregularnych kształtach.
Podczas pobytu w łodzi ekipa Polskich Regionów rozdała prezenty własne oraz od partnerów kampanii.
Polskie Wakacje to społeczna kampania Związku Województw RP (Polskie Regiony), która ma na celu promocję krajowej turystyki, ukazując ją w każdym regionie naszego kraju.
Więcej na temat kampanii:
#PolskieWakacje. ZWRP zachęca do wypoczynku w Polsce | Polskie Regiony
Fotogaleria:
Wake Park Jeziorsko
Rezerwat Niebieskie Źródła
Łódź – rozdanie prezentów
Łódź – Manufaktura
Łódź – Pasaż Róży
Łódź- Pałac Herbsta
Spała
Pomnik Żubra w Spale
Skansen Rzeki Pilicy
Groty Nagórzyckie