fbpx
Z Komisji ds. Infrastruktury, Polityki Regionalnej oraz Środowiska ZWRP
14 września 2021
mikrofon
Międzynarodowe Forum PPP już za chwilę
15 września 2021
Pokaż wszystkie

Polskie Wakacje w Łódzkiem

termy w uniejowie

Województwo łódzkie – położone w samym centrum Polski, ze stolicą w Łodzi ma turystom i mieszkańcom regionu wiele atrakcji do zaoferowania.

Przekonał się o tym zespół wyjazdowy Polskich Regionów, który w ramach kampanii Polskie Wakacje od 9 do 11 sierpnia br. gościł w regionie.

Nasi przedstawiciele byli m.in. w:

Nieborowie – to urokliwa miejscowość położona w Spalskim Parku Krajobrazowym. Warto w niej obejrzeć m.in.: wieżę ciśnień, kościółek, żeliwny pomnik żubra (pierwotnie stał on w Białowieży, ale wywieziony pod koniec I wojny światowej do Moskwy wrócił na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie a stamtąd, na polecenie prezydenta Mościckiego, trafił do Spały w 1928 roku). Atrakcją jest także pomnik Prezydenta Mościckiego z jego ukochanym psem Lordem, który stoi na wysepce. Staw i wysepka były ulubionym celem spacerów Prezydenta Mościckiego podczas jego pobytów w Spale.

Uniejowie: tu znajduje się nowoczesny kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów (na zdjęciu głównym), a w nim wszystko, czego potrzebujemy, aby poczuć się zdrowiej i lepiej. Strefa saun i SPA (Wellness&SPA) oferuje różnorodne formy odnowy biologicznej i relaksu. Jest też sanarium  i komora śnieżna. Obok term znajduje się XIV wieczny Zamek Uniejów, jeden z nielicznych w Europie, który jest ogrzewany wodą geotermalną

Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim – pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece, w którym wszystkimi zmysłami możemy poznawać historię rzeki i przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła.

Znajdziemy tu np. młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy, czy jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski, który wyciągnięto z wody po ponad 50 latach

Naprzeciwko skansenu znajdziemy urokliwy Rezerwat Niebieskie Źródła – utworzony dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków.

Grotach Nagórzyckich – to sztuczne wyrobiska będące pozostałością kopalni piasku, w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego.

Groty to labirynt licznych wnęk, korytarzy i sal. Po zaprzestaniu wydobycia piasku miejsce to niemal od razu stało się lokalną atrakcją. Od blisko 10 lat istnieje profesjonalna podziemna trasa turystyczna o dł. 160 m, z której widoczne jest ok. 70% powierzchni wyrobisk. Ekspozycje, które w niej znajdziemy nawiązują w swojej treści do historii tego miejsca, legend z nim związanych i wykorzystania piasku w procesie produkcji szkła.

Trasę można zwiedzać cały rok, jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Wake parku Jeziorsko.

Łodzi, a w niej m.in. ulica Piotrkowska jest uznawana za jedną z najdłuższych handlowych ulic w Europie. Biegnie ona między placem Wolności a placem Niepodległości i ma długość 4, 2 kilometra.

Centrum Manufaktura w Łodzi to jedno z największych miejsc handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce. Mieści się we wnętrzach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Można tu znaleźć liczne sklepy, obiekty gastronomiczne, a także kręgielnie, kino, ścianki wspinaczkowe i oddziały łódzkich muzeów.

Pałac Herbsta – dziś oddział Muzeum Sztuki w Łodzi z przepięknymi wnętrzami.

Pasaż Róży to podwórko pod adresem Piotrkowska 3 jest wyjątkowe – elewacje oficyn wyłożone są milionami malutkich luster o nieregularnych kształtach.

Podczas pobytu w łodzi ekipa Polskich Regionów rozdała prezenty własne oraz od partnerów kampanii.

Polskie Wakacje to społeczna kampania Związku Województw RP (Polskie Regiony), która ma na celu promocję krajowej turystyki, ukazując ją w każdym regionie naszego kraju.

Więcej na temat kampanii:

#PolskieWakacje. ZWRP zachęca do wypoczynku w Polsce | Polskie Regiony

Fotogaleria:

Wake Park Jeziorsko

Rezerwat Niebieskie Źródła

Łódź – rozdanie prezentów

Łódź – Manufaktura

Łódź – Pasaż Róży

Łódź- Pałac Herbsta

Spała

Pomnik Żubra w Spale

Skansen Rzeki Pilicy

Groty Nagórzyckie