fbpx
covid
Szpital tymczasowy w Gdańsku przyjął pierwszych pacjentów z koronawirusem
10 marca 2021
podpisywanie umowy
Praca dla Pomorzan
9 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Pomorskie. Granty na kulturę

pieniądze

Mimo trwającej pandemii, na Pomorzu nie zabraknie inicjatyw kulturalnych w 2021 roku. Dzięki grantom odbędą się m.in. Jarmark Cysterski w Pelplinie, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Konkurs Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych, Globaltica w Gdyni i Octopus Film Festival. Są też plenery malarskie, wydawnictwa książkowe i czasopisma.

Granty były przyznane w otwartym konkursie ofert dla projektów z dotacją do 40 tys. zł i powyżej tej kwoty.

Do urzędu marszałkowskiego wpłynęły 182 oferty na ponad 7,5 mln zł. Zarząd województwa dofinansował 67 projektów (19 projektów w konkursie z ofertą od 40 tys. zł i 58 projektów do 40 tys. zł). Łącznie na wsparcie działań kulturalnych w ramach grantów samorząd przeznaczył 1,4 mln zł.

Dofinansowanie uzyskały m.in. festiwale filmowe, muzyczne, przeglądy piosenki oraz plenery malarskie. Wydane zostaną także książki i magazyny artystyczne. Wśród projektów, które otrzymały granty, znalazły się m.in. 55. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, 27. Komeda Jazz Festival, II Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”, Sopot Film Festival 2021 – 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, VIII Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”, jak również nowe inicjatywy, w tym Festiwal „Kobiety w Muzyce/Women in Music”. Nowością wśród priorytetów konkursu była kategoria warsztatów i szkoleń dla kadr kultury. Dlatego część środków została przeznaczona do rozwój osób na co dzień pracujących w różnych instytucjach kultury, trzecim sektorze i freelancerów związanych z branżą.

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwały w sprawie zlecenia organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych województwa pomorskiego w zakresie wsparcia kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Pełna lista dofinansowanych projektów znajduje się tu: Rozstrzygnięcie konkursu ofert Rozwój kultury w województwie pomorskim w roku 2021 – Pomorskie.euPomorskie.eu