fbpx
pieniądze
Pomorskie. Granty na kulturę
19 marca 2021
euro
Pomorski Inkubator Kultury zaprasza artystów z regionu
16 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Praca dla Pomorzan

podpisywanie umowy

Prawie 700 Pomorzan będzie mogło skorzystać z warsztatów, doradztwa i wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia lub w budowaniu nowej ścieżki kariery. Będzie też specjalny moduł dla osób, które straciły pracę przez pandemię koronawirusa. Program poprowadzą wszystkie powiatowe urzędy pracy w województwie pomorskim, a samorząd przeznaczył na niego 6 mln zł.

 

Od 2018 roku Samorząd Województwa Pomorskiego skierował na realizację Pracy dla Pomorzan łącznie 18 mln zł. Dotychczas zostało nim objętych prawie trzy tys. osób, z których niemal dwa tys. po zakończeniu udziału w programie znalazło pracę albo założyło własną działalność gospodarczą. Średnia efektywność zatrudnieniowa we wszystkich dotychczasowych edycjach programu wyniosła 77 proc.

Udział w programie Praca dla Pomorzan jest szansą na podniesienie kompetencji, zdobycie doświadczenia zawodowego i znalezienia pracy. Dla uczestników przygotowano szkolenia, warsztaty, płatne staże, a nawet refundację dojazdów do pracy. Osoby, które chcą rozwijać własny biznes, mogą korzystać z dotacji na założenie działalności gospodarczej. W tegorocznej edycji dodano moduł specjalny dla osób, które straciły zatrudnienie z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19. Priorytetem programu jest to, by takie osoby możliwie najkrócej pozostały bez pracy.

Uczestnikami programu mogą zostać w szczególności bezrobotni w wieku 30-50 lat, pochodzący z obszarów wiejskich, bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

Program obejmuje całe województwo pomorskie. Jego koordynacją zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który na bieżąco współpracuje z powiatowymi urzędami pracy, dostosowując działania programu do aktualnych potrzeb. Samorząd Województwa Pomorskiego na realizację Pracy dla Pomorzan przeznaczył w tym roku sześć mln zł.

– Ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla pomorskich pracodawców i ich pracowników. Trudno oszacować, jak długo wszyscy będziemy odczuwać skutki pandemii, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie wspierać pracodawców i mieszkańców regionu poszukujących pracy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Program Praca dla Pomorzan od kilku lat jest z powodzeniem realizowany w naszym regionie i przynosi wymierne efekty. Dzięki niemu powstaje wiele nowych miejsc pracy, a te już istniejące zyskują pracowników o wyższych kwalifikacjach. Dlatego Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję, aby również w tym roku przekazać powiatowym urzędom pracy środki na realizację programu – tłumaczy marszałek.

 

Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku – aktualna strona : Strona główna (praca.gov.pl)

 

Źródło: pomorskie.eu