Nowa siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w woj. podlaskim
12 czerwca 202370. urodziny Białostockiego Teatru Lalek
26 czerwca 2023Trzecie spotkanie gremium poświęcone było m.in. kampanii promującej rady kobiet i propagowaniu szczepień przeciw HPV. Poruszano też temat dbałości o zdrowie psychiczne współczesnego „pocovidowego” społeczeństwa. Spotkanie, powołanej przez marszałka Artura Kosickiego, Podlaskiej Rady Kobiet odbyło się w środę, 14 czerwca, w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Jak poinformowała dr Małgorzata Wenclik, przewodnicząca PRK, tworzenie rad kobiet staje się coraz popularniejszą formą kontaktu środowisk kobiecych z samorządem.
– Jest ich coraz więcej, działają praktycznie w każdym regionie kraju, czy to na poziomie miejskim, czy wojewódzkim. Chcemy taką formę działalności promować, bo jest to rzecz wartościowa – mówiła Małgorzata Wenclik.
Dlatego też PRK włączyła się w ogólnopolską kampanię ukazującą hasła przewodnie, którymi rady się kierują. A są to m.in.: współpraca, siostrzeństwo, kultura, zdrowie, współpraca czy sprawczość.
Punktem wyjścia dla spopularyzowania rady ma być dotarcie z informacją o jej istnieniu i działalności. Stąd też pomysł na sesję fotograficzną, która odbyła się właśnie podczas środowego spotkania. Obok członkiń rady wziął w niej udział także Artur Kosicki.
–Należy takie inicjatywy promować, bo ten głos różnych środowisk jest bardzo potrzebny. Dla społeczeństwa, ale przede wszystkim dla nas, samorządowców. To umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań różnych grup społecznych – podkreślał marszałek.
Podczas posiedzenia poruszono też temat powszechnego programu szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Podlaska Rada Kobiet chce zaangażować się w promocję tych szczepień.
– Jako mamy, jako córki, jako babcie musimy mówić, jak ten rodzaj profilaktyki jest ważny. Niestety, Podlasianki bardzo dużo chorują na ten rodzaj nowotworu, dlatego ryzyko zachorowania naszych dzieci chcemy zminimalizować, właśnie zachęcając do szczepień – podkreślała Małgorzata Wenclik.
W programie posiedzenia poświęcono także uwagę zagadnieniom zdrowia psychicznego – promowaniu postaw i zachowań podnoszących jakość funkcjonowania w codziennym życiu.
źródło: podlaskie.eu