fbpx

Powstanie kolejny fragment Cyklostrady Dolnośląskiej

Jest pozwolenie na budowę nowego szpitala onkologicznego
Jest pozwolenie na budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu
19 sierpnia 2024
Koleje Dolnośląskie powiększają tabor
3 września 2024
Jest pozwolenie na budowę nowego szpitala onkologicznego
Jest pozwolenie na budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu
19 sierpnia 2024
Koleje Dolnośląskie powiększają tabor
3 września 2024
Pokaż wszystkie

Powstanie kolejny fragment Cyklostrady Dolnośląskiej

Przed nami realizacja odcinka Trasy Złotej Dolnośląskiej Cyklostrady, który połączy ze sobą dwa duże miasta Oławę i Strzelin. To ok. 30 km tras rowerowych przebiegających przez gminę wiejską Oława, gminę Domaniów, gminę Borów i gminę Strzelin. W spotkaniu z samorządowcami udział wzięli marszałek województwa Paweł Gancarz oraz wicemarszałkowie Michał Rado i Wojciech Bochnak.

– Cyklostrada Dolnośląska to ogromny projekt, którego celem jest poprawa dostępności transportowej regionu oraz zintegrowanie lokalnych dróg rowerowych z dolnośląską siecią kolejową. Zadbaliśmy o wypracowanie standardów projektowych, dzięki którym nowobudowane drogi będą bezpieczne, funkcjonalne, a przede wszystkim przyjazne dla użytkowników i środowiska – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Trasa Złota, wchodząca w skład Cyklostrady Dolnośląskiej, ma przebiegać od Oławy do miejscowości Jaczkowice, a następnie po dawnej linii kolejowej Oława – Boreczek, przez miejscowości Polwica i Domaniów do Borka Strzelińskiego. Dalszy przebieg połączy Borek Strzeliński ze Strzelinem.

– Ta trasa nie tylko zaktywizuje region pod względem turystycznym, ale przede wszystkim wzmocni potencjał gospodarczy gmin i będzie stanowiła ważny element lokalnej sieci transportowej. Mieszkańcy otrzymają nie tylko ciekawą pod względem rekreacyjnym trasę, ale także dogodne połączenie rowerowe między innymi do siedzib gmin i lokalnych zakładów przemysłowych – informuje Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Cyklostrada Dolnośląska to docelowo produkt turystyczny, który umożliwi zwiedzanie na rowerze całego województwa – ze wschodu na zachód i z północy na południe. Każda z tras oferuje ciekawe atrakcje i miejsca warte odwiedzenia. Jak chociażby fragment linii kolejowej w Domaniowie, gdzie kręcony był jeden z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”.

– Trasa ta będzie łącznikiem między trasami Via Regia oraz Blue Velo poprowadzonymi nad Odrą, z międzynarodową Trasą Eurovelo 9 po realizacji dalszego odcinka Strzelin Ząbkowice. Przejazd z Oławy do Strzelina pozwoli odkryć turystom między innymi kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Domaniowie, neobarokowy pałac z parkiem w Kucharach czy odrestaurowany zespół pałacowy w Borku Strzelińskim, zatem warto zwrócić uwagę, że jest to naprawdę ciekawa trasa, która będzie promocją aktywnego spędzania wolnego czasu w naszym regionie – mówi Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przypomnijmy, że projekt Cyklostrady Dolnośląskiej oparty jest o sieć głównych tras rowerowych Dolnego Śląska obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Projekt zapewnia między innymi obsługę atrakcji turystycznych, połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu i jest zintegrowany z komunikacją zbiorową.

umwd.dolnyslask.pl