fbpx
Wsparcie dla zachodniopomorskich harcerzy
Wsparcie dla zachodniopomorskich harcerzy
1 kwietnia 2024
Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego doceniona. Prestiżowe nagrody za innowacyjność
22 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Samorządy województw odzyskują kompetencje

Samorządy województw odzyskują kompetencje

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras w Goleniowie zapowiedział zmiany w Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Dzięki nim samorządy województw mają ponownie współdecydować o przekazywaniu ministerialnym środków. To powrót do sprawdzonego mechanizmu przyznawanie wsparcia w obszarze rozwoju infrastruktury sportowej. – To przywrócenie regionom decyzyjności – ocenia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W czwartek, 4 kwietnia 2024 r. Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz spotkali się z samorządowcami ziemi goleniowskiej i dziennikarzami na briefingu prasowym.

Spotykamy się w nieprzypadkowym miejscu – na „euroboisku”, które udało się wybudować dzięki znakomitej współpracy z gminą Goleniów, przy wsparciu Unii Europejskiej. Samorządowcy najlepiej wiedzą, czego potrzebują ich mieszkańcy i w jaki sposób te potrzeby zaspakajać. Wcześniej udawało się nam dużo realizować we współpracy z rządem, ale ta współpraca zamarła po przejęciu władzy przez PiS. W wyniku centralizacji decyzje o przyznaniu dofinansowania zapadały w ministerstwie, a racje samorządów przestały się liczyć. Jako samorząd województwa nadal wspieraliśmy rozwój bazy sportowej w regionie przyznając małe granty, ale wiadomo, potrzeby w tym zakresie są znacznie większe mówił na początku spotkania marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Podczas briefingu była mowa o wsparciu w obszarze rozwoju infrastruktury sportowej ze środków ministerialnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. To powrót do uwzględniania samorządów w decyzjach dotyczących infrastruktury sportowej na ich terenach.

Nie sztuką jest wozić po całej Polsce czeki, czasem prawdziwe, a czasem wirtualne i rozdawać pieniądze z poziomu ministerstwa, jak to było przez ostatnie lata. Nam zależy na tym, by nastąpił realny powrót kompetencji do samorządów województw. Jestem po konsultacjach ze wszystkimi marszałkami województw i mogę już zapowiedzieć, że zmienię Rozporządzenie ministra sportu w sprawie największego instrumentu wsparcia, jakim jest Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Moim celem jest, aby rozwój infrastruktury sportowej odbywał się w uzgodnieniu z samorządami województw i w zgodzie z ich strategiami rozwoju , a także z uwzględnienie decyzji samorządów lokalnych. Od 2025 roku przekażę 200 mln zł do marszałków 16 województw, którzy będą przyjmować wnioski z gmin i powiatów. Sejmiki województw będą rozdysponowywać środki. Nie ma powodów, dla których obiekty sportowe miałyby być budowane z poziomu ministerstwamówił Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Minister Sławomir Nitras zaznaczył także, że dodatkowo nowy system będzie gwarantował uczciwość w miejsce preferowania jednych regionów kosztem innych.

– Regiony będą dostawać środki proporcjonalnie do liczby ludności, a sejmiki co roku będą podejmować decyzje o dofinansowaniu konkretnych zadań. Zasada jest taka, że 30 % kosztów pokrywa ministerstwo, drugie tyle województwa, a po stronie gminy czy powiatu pozostaje 40 % kosztów. Sądzę, że będzie to atrakcyjny instrument, który pozwoli na rozwój bazy sportowej w całej Polsce – tłumaczył Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Podczas spotkania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego zaznaczył, zmiany, które dzisiaj zapowiedział minister sportu cieszą.

– To przywrócenie regionom decyzyjności. Minister nie tylko zapowiada wsparcie finansowe dla samorządów, ale mówi też marszałkom, by do każdej ministerialnej złotówki dołożyli drugą złotówkę. To z jednej strony zobowiązanie dla budżetów województw, ale z drugiej strony bardzo skuteczny model finansowania infrastruktury sportowej, który sprawdził się nam przy budowie „Orlików”. Przypomnę tylko, że w Zachodniopomorskim wybudowano najwięcej w Polsce, bo ponad 180 „Orlików”, z których większość do dzisiaj służy mieszkańcom.

Czwartkowe spotkanie było też okazją do zawarcia umów na modernizację bazy sportowej na Pomorzu Zachodnim z budżetu województwa zachodniopomorskiego. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał umowy na realizację projektów realizowanych na ziemi goleniowskiej. Inwestycje prowadzone będą na stadionie miejskim Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie przy ul. Sportowej 25, w hali widowiskowo-sportowej w Stepnicy oraz w Szkole Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego w Osinie.

Dotacja w wysokości 100 tys. zł zostanie przeznaczona na nowe oświetlenie ledowe na stadionie miejskim Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie przy ul. Sportowej 25. W efekcie roczne zużycie energii ma zmniejszyć się o 50% i pozwoli na dostosowanie obiektu do II klasy oświetlenia zgodnie z kryterium doboru oświetlenia boiska sportowego według normy „Światło i oświetlenie – oświetlenie w sporcie” (PN 12193). Podpis na dokumentach ze strony gminy złożył zastępca burmistrza Tomasz Banach. W spotkaniu uczestniczyła również wiceburmistrzyni Anita Jurewicz.

Z kolei Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski podpisał umowę dofinansowania w wysokości 27 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację siłowni i salki fitness w hali widowiskowo-sportowej.

Natomiast Gmina Osina prowadzić będzie inwestycję w Szkole Podstawowej im. Bronisława Malinowskiego. Dotacja w wysokości 20 tys. zł pozwoli na wymianę drabinek na sali gimnastycznej, doposażenie szatni i utworzenie boiska do badmintona. Wartość inwestycji 40 Umowę podpisał wójt Krzysztof Szwedo.

wzp.pl