fbpx

Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego doceniona. Prestiżowe nagrody za innowacyjność

Samorządy województw odzyskują kompetencje
Samorządy województw odzyskują kompetencje
5 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego doceniona. Prestiżowe nagrody za innowacyjność

Skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego została dwukrotnie w ostatnim czasie doceniona. Podczas Gali Liderów Transformacji towarzyszącej Polskiemu Kongresowi Klimatycznemu Województwo Zachodniopomorskie wyróżniono tytułem Lidera Transformacji Energetycznej. Zostało też laureatem nagrody Unijne Inwestycje 20-lecia w kategorii zielona inwestycja przyznawanej w ramach projektu „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej” przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Budowa skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego została podzielona na dwa zadania. Pierwsze to rozbudowa istniejącego ponad 100-letniego budynku przy ulicy Piłsudskiego w Szczecinie po byłej przychodni zdrowia, która działała od czasu zakończenia wojny do 2007r., Natomiast zadanie drugie to budowa nowego budynku pasywnego przy ul. Mazowieckiej 14.

Na dachach obu budynków zainstalowano instalacje fotowoltaiczne, w projekcie uwzględniono też m.in. system odzyskiwania wody deszczowej, nowoczesne instalacje grzewcze i klimatyzacyjne, pompy ciepła.

Dodatkowo na dachu budynku pasywnego zaplanowano małą strefę wypoczynku z tarasem widokowym znajdującym się 26 m ponad poziomem chodnika. Nowa siedziba Urzędu to także przykład dostosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek pasywny wyróżnia się też ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię użytkową do ogrzewania, nie przekraczającą 10 kWh/m kw na rok, co zostało potwierdzone certyfikatem Passiv House Institute w Darmstadt.

– Jesteśmy najnowocześniejszym budynkiem użyteczności publicznej w kraju. Skonsolidowana siedziba UM WZ zużywa osiem razy mniej energii, niż inne obiekty o podobnej funkcji i kubaturze. Zastosowane w nim rozwiązania doceniają samorządowcy z innych regionów kraju, ale także nasi goście z zagranicy. Dlatego przyznane wyróżnienia cieszą; są dowodem na to, że wybraliśmy dobry kierunek – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Gala Liderów Transformacji Energetycznej co roku gromadzi szefów największych firm energetycznych oraz najbardziej innowacyjne polskie przedsiębiorstwa, ubiegające się o tytuł Lidera Transformacji Energetycznej dla swoich projektów. Konkurs realizowany jest pod kapituła ARP, NCBR i Wise Europa. Wyróżnienie, jako otrzymało Województwo Zachodniopomorskie pozwala na używanie znaku „Lider Transformacji Energetycznej”.

Zalety skonsolidowanej siedziby UMWZ docenił też dziennik „Rzeczpospolita”. Województwo Zachodniopomorskie zostało laureatem nagrody Unijne Inwestycje 20-lecia, w kategorii zielona inwestycja, przyznawanej w ramach projektu „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej”. W związku z 20-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej redakcja „Rzeczpospolitej” postanowiła podkreślić zmiany, jakie zaszły w tym czasie w Polsce lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządów. „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej” to wyjątkowy projekt, którego celem jest wskazanie i wyróżnienie samorządów, które okazały się mistrzami w wykorzystaniu unijnych funduszy.

W imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza tytuł Lidera Transformacji Energetycznej odebrali Robert Skowroński – koordynator inwestycji „Konsolidacja Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie” oraz Bohdan Roszkowski – dyrektor Wydziału Inwestycji i Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, natomiast statuetkę „Rzeczpospolitej” Sekretarz Województwa – Dyrektor Generalny Urzędu.

wzp.pl