Transformacja poprzez naukę na Uniwerytecie Śląskim
5 kwietnia 2024Pierwsza sesja Sejmiku VII kadencji. Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego
14 maja 2024Władze województwa uczciły 151. rocznicę wielkiego syna śląskiej ziemi.
Wiązanki kwiatów przed pomnikiem na Placu Sejmu Śląskiego oraz przy grobie na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego złożył Dariusz Ptaś – dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W obchodach uczestniczyli także wojewoda śląski Marek Wójcik oraz wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. Przybyły delegacje służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież szkolna.
W tym samym czasie kwiaty złożono również pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Warszawie.
Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w Siemianowicach Śląskich w rodzinie górniczej. W 1901 r., objął redakcję „Górnoślązaka” w Katowicach. W latach 1903-1912 i w 1918 był posłem w Reichstagu oraz pruskim Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 roku wystąpił w Reichstagu z głośnym żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zabranych po zaborze pruskim. Po pierwszej wojnie światowej wszedł w skład Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, stanowiącej rząd Wielkopolski podczas Powstania Wielkopolskiego.
W styczniu 1920 roku Wojciech Korfanty został mianowany przez rząd polski komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu proklamował i stanął na czele III Powstania Śląskiego. W lipcu 1921 roku opuścił Śląsk, desygnując na swojego następcę Józefa Rymera. W odrodzonej Polsce, w latach 1922-1930, był posłem na Sejm związanym z Chrześcijańską Demokracją (ChD). Od października do grudnia 1923 roku pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcy z ramienia ChD. W 1924 roku został wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Polonia”.
W 1930 został aresztowany i wraz z posłami Centrolewicy osadzony w twierdzy brzeskiej. Po uwolnieniu powrócił na Śląsk. W obawie przed ponownym aresztowaniem w kwietniu 1935 emigrował do Pragi. Był jednym z organizatorów i pierwszym prezesem Stronnictwa Pracy powstałego w 1937 roku w wyniku połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Po aneksji Czechosłowacji przez Niemcy wyjechał do Francji, lecz w obliczu groźby wybuchu wojny potajemnie wrócił do kraju. W kwietniu 1939 roku został aresztowany. Po trzech miesiącach został zwolniony z powodu ciężkiej choroby. Wkrótce po wyjściu z więzienia zmarł (17 sierpnia 1939 roku). Jego pogrzeb, który odbył się w Katowicach 20 sierpnia 1939 roku, przekształcił się w wielką manifestację poparcia prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej.
slaskie.pl