fbpx

Stypendyści marszałka województwa opolskiego

marszałek Buła
Opolskie kupuje laptopy dla nauczycieli podstawówek
15 stycznia 2021
maseczki
Maseczki dla opolskich hospicjów
29 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Stypendyści marszałka województwa opolskiego

studentka

31 studentów medycyny z uczelni w całym kraju otrzyma stypendia marszałka województwa opolskiego. Wszyscy chcą związać swoją przyszłość z placówkami medycznymi w regionie.

Zarząd województwa przyznał stypendia studentom kształcącym się na kierunku lekarskim. O taką pomoc mogli się starać studenci ze wszystkich uczelni medycznych w Polsce, którzy spełnili wymagane kryteria i złożyli wnioski  w terminie. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego wpłynęło łącznie 41 wniosków ( w tym jeden po terminie). Zarząd, w oparciu o protokół z posiedzenia komisji oceniającej wnioski, podjął decyzję o przyznaniu stypendium w wysokości 2000 zł miesięcznie 31 studentom z najwyższą średnią. Stypendia przyznano na ten rok akademicki – od 1 października 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.

– Podając kryteria ubiegania się o stypendia podkreślaliśmy, że będą nimi zarówno średnia ocen z poprzedniego roku nauki, jak również zamieszkiwanie na terenie naszego województwa – informuje wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa za ochronę zdrowia. – A duże zainteresowanie stypendiami, które zaobserwowaliśmy, skłania nas do tego, aby uruchomić dodatkowe pieniądze na przyciągnięcie kolejnej grupy stypendystów do naszych szpitali – dodaje mówiąc, że nadal jest potrzeba zachęcania młodych lekarzy do podjęcia pracy w naszym województwie. – Będę o to zabiegał – podkreśla.

W efekcie po pierwszym naborze stypendia otrzyma 2 studentów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, 6 studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,  4 studentów  Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 3 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 10 studentów Uniwersytetu Opolskiego, 2 studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz 4 studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kandydaci na stypendystów wybierali także spośród wszystkich szpitali w regionie preferowane przez siebie miejsce odbycia stażu lekarskiego. Największym powodzeniem cieszył się  wśród nich Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, co – jak podkreśla wicemarszałek – nie dziwi, bo baza kliniczna i ośrodek uniwersytecki są zawsze magnesem przyciągającym młodych ludzi do pracy w zawodzie medycznym. – Chciałbym, aby ci młodzi ludzi, już po odbyciu staży w szpitalach opolskich, mieli także możliwość wyboru specjalizacji zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, ale i z możliwościami miejsc rezydenckich na specjalizacje, oferowanymi w tych placówkach – mówi Roman Kolek.