fbpx

Szpital Wojewódzki w Szczecinie z najnowocześniejszym budynkiem oddziałów zakaźnych w Polsce

Minister sprawiedliwości w Szczecinie. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim
11 marca 2024
Porozumienie z Woj. Zachodniopomorskiego z Politechniką Morską
Porozumienie z Woj. Zachodniopomorskiego z Politechniką Morską
24 marca 2024
Pokaż wszystkie

Szpital Wojewódzki w Szczecinie z najnowocześniejszym budynkiem oddziałów zakaźnych w Polsce

Szpital Wojewódzki w Szczecinie z najnowocześniejszym budynkiem oddziałów zakaźnych w Polsce

Dwa oddziały zakaźne – dla dorosłych i dzieci, zespół poradni specjalistycznych, punkty przyjęć o kompetencjach SOR, lądowisko dla śmigłowców, łącznik z innymi obiektami szpitala oraz system poczty pneumatycznej, stacja uzdatniania wody i robot chirurgiczny da Vinci. Największa inwestycja w historii Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie dobiegła końca. Przedsięwzięcie warte blisko 100 mln zł mocno wsparły fundusze europejskie przekazane przez Urząd Marszałkowski. W piątek, 15 marca 2024 roku odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. W uroczystości udział wzięli m.in.: minister zdrowia Izabela Leszczyna, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor placówki Małgorzata Usielska i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.

Budowa nowego obiektu wystartowała w drugiej połowie 2021 roku, kiedy trwała pandemia, a szczeciński szpital był głównym ośrodkiem walki z COViD-19 na Pomorzu Zachodnim. Rozpoczęcie tak potrzebnej w regionie inwestycji wymagało jednak zgody Komisji Europejskiej, o którą marszałek Olgierd Geblewicz zabiegał od maja 2020 roku. Aprobata KE umożliwiła w konsekwencji przygotowanie projektu i zabezpieczenie finansowania inwestycji. Zakładała ona – przede wszystkim – wybudowanie pięciopiętrowego obiektu przystosowanego do wyśrubowanych wymogów i norm wysokiej jakości diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych.

– To ważny dzień dla mieszkańców Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego. Ostatnie lata okrutnie nas doświadczyły i pokazały, że choroby zakaźne są wciąż groźne. Mieliśmy nadzieję, że już nigdy żadna pandemia nie zbierze ofiar. Byliśmy przekonani, że jesteśmy przygotowani, że mamy szczepionki na znane choroby zakaźne. Okazało się, że nie jest tak do końca. Dziękuję panu marszałkowi oraz całej załodze, że podjęli się trudu wybudowania oddziału zakaźnego. Jesteście przygotowani do tego co przyniesie przyszłość, mam nadzieję jednak, że ta przyszłość nie przyniesie niczego złego. Takie oddziały są nam potrzebnemówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Na parterze nowego budynku mieszczą się poradnie specjalistyczne (chorób zakaźnych i chorób tropikalnych; nabytych niedoborów immunologicznych; chorób odzwierzęcych, pasożytniczych i profilaktyki wścieklizny; chorób zakaźnych dla dzieci) oraz punkt przyjęć o kompetencjach SOR dla pacjentów zakaźnych – oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci. Pierwsze piętro zajął oddział dziecięcy obserwacyjno-zakaźny z 27 łóżkami. Wyżej, na piętrach drugim i trzecim, jest łącznie 39 miejsc dla pacjentów oddziału obserwacyjno-zakaźnego, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych. Na czwartym piętrze znajduje się zaplecze socjalno-administracyjne, w tym gabinety lekarskie. Piąte piętro przewidziano dla zaplecza szkoleniowo-technicznego z salą konferencyjną, szatniami i instalacjami technicznymi.

– Ta inwestycja jest ważna dla całej zachodniopomorskiej społeczności. Tego obiektu nie byłoby, gdyby nie wspaniały zespół ludzi szpitala przy ul. Arkońskiej. Wielkie ukłony dla państwa pasji i zaangażowania. Warto też podkreślić, że tej inwestycji nie byłoby, gdyby nie Fundusze Europejskie. I tej inwestycji nie byłoby w tym czasie, gdyby paradoksalnie nie pandemia – powiedział marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – W roku 2020, kiedy wybuchła pandemia zaczęliśmy inwestować w niedoinwestowane zakaźnictwo. Dostaliśmy zielone światło od Komisji Europejskiej na zakupy sprzętu. KE powiedziała jednak – możecie kupować, ale nie budować. Uznałem to za błąd. W tym czasie mieliśmy gotowy projekt, ale zabrakło nam środków z poprzedniej perspektywy finansowej. Pandemia pokazała w całej Europie, jak jesteśmy nieprzygotowani na powrót chorób zakaźnych. Cieszę się, że udało mi się przekonać Komisję Europejską, by przesunąć ok. 70 mln zł na ten cel. Zainwestowaliśmy mądrze środki unijne na wiele lat. Dziękuję za tę siłę, determinację i wiarę w to, że wspólnie możemy robić wspaniałe rzeczy.

Budynek powstał z myślą nie tylko o bieżącej działalności oddziałów zakaźnych, ale także o przyszłych, ewentualnych epidemiach czy pandemiach. Z tego powodu w obiekcie zastosowano szereg rozwiązań pozwalających minimalizować ryzyko transmisji zakażeń – śluzy, izolatki, pomieszczenia do dekontaminacji, oczomyjki, specjalne systemy zmiany ciśnień czy wentylacji. Obiekt jest przygotowany także do ewentualnej całkowitej izolacji, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa pozostałych pacjentów szpitala w innych oddziałach.

W mojej nieskromnej ocenie jest to najnowocześniejszy oddział zakaźny w kraju. Jasno trzeba sobie powiedzieć – oddział został wybudowany na fundamentach pandemii COVID-19. Natomiast został wybudowany z myślą o przyszłości chorób zakaźnych. W tym budynku znajdują się nie tylko oddziały szpitalne, ale także kompleks poradni, które są integralną częścią całości opieki medycznej. Pracując z chorobami zakaźnymi codziennie, wiemy że nowe zakażenia będą. Cała idea stworzona jest tak, żeby być przygotowanym na nowe zagrożenia epidemiologiczne, włączając choroby zakaźne wysokiej konsekwencji – przyznał konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. – przyznał konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.

Z podobnych rozwiązań skorzystają także młodzi pacjenci, którzy obecnie leczeni są na parterze zabytkowego budynku „B”, który wymagał od lekarzy, hospitalizowanych dzieci i ich bliskich wyrozumiałości. Komfort personelu, pacjentów i ich bliskich diametralnie zmieni się z chwilą przeprowadzki pediatrii do nowej siedziby.

Pandemia COVID pokazała, że mogą pojawić się choroby nowe, ale my jako zakaźnicy wiemy, że powracają tzw. stare choroby zakaźne. Warunki nasze poprawią się fantastycznie. Oprócz tego, że ma być bezpiecznie jest też kolorowo i wygodnie. Nowy oddział zapewnia dobre warunki dla dzieci, ale i opiekunów, którzy przebywają z dzieckiem. Ale najważniejszą rzeczą są ludzie, którzy tu pracują. Chorób zakaźnych nie da nauczyć się tylko z książek. Doświadczenie lekarzy jest nie do przecenienia. I ta wiedza jest przekazywana przez lekarzy pediatrów i zakaźników. Ważny jest też personel pielęgniarski, panie sprzątające, a więc wszystkie osoby, które tworzą atmosferę tego miejsca – mówiła kierująca oddziałami dziecięcym i dziecięcym obserwacyjno-zakaźnym dr Joanna Łasecka-Zadrożna.

Nowy budynek to najważniejszy, ale nie jedyny element blisko stumilionowej inwestycji. W ramach projektu powstały także łącznik do m.in. zakładu diagnostyki obrazowej i głównego szpitalnego oddziału ratunkowego w budynku „M”, lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz system poczty pneumatycznej i stacja uzdatniania wody, która pozwoliła szpitalowi na zabezpieczenie rezerwowych oraz awaryjnych ujęć wody i uzdatnianie jej do poziomu wymaganego w lecznicy.

Ta inwestycja nie powstałaby bez dużego zespołu ludzi i środków unijnych. Z pomocą przeszedł też pan marszałek. Na tę inwestycję szpitala nie byłoby po prostu stać. Dziś oddajemy budynek, w którym pacjenci powinni czuć się bezpiecznie, dochodzić do zdrowia w dobrych warunkach. Personel też będzie pracował w bardzo dobrych warunkach. Covid nas wiele nauczył, wyciągnęliśmy wnioski. Mam nadzieję, że kolejnej pandemii nie będzie. Oddajemy budynek, z którego całe województwo powinno być dumne i cieszyć się – podkreśliła dyrektor szpitala Małgorzata Usielska. – podkreśliła dyrektor szpitala Małgorzata Usielska.

Jako pierwszy do nowego budynku przeniesie się oddział obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych i część poradni wraz z punktem przyjęć. Przeprowadzka personelu i hospitalizowanych pacjentów rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. W kwietniu przeniosą się poradnie i oddziały dla dzieci. Po serii szkoleń dla personelu szpitala rozpoczną się także pierwsze lądowania śmigłowców ratunkowych.

Realizacja projektu „Budowa budynku na potrzeby oddziałów zakaźnych oraz poradni specjalistycznych wraz z wyposażeniem na terenie SPWSZ w Szczecinie” rozpoczęła się blisko 2,5 roku temu. Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu został wmurowany dokładnie 18 października 2021 roku. Wykonawcą inwestycji była firma Warbud S.A..

Finansowanie zadania przedstawia się następująco:

Wartość całkowita projektu: 97 633 294,34 zł
Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 82 683 763,99 zł
Środki z budżetu państwa: 9 727 501,68 zł
Środki z budżet województwa zachodniopomorskiego: 3 000 000,00 zł
Wkład własny szpitala: 2 222 028,67 zł

wzp.pl