fbpx

W Białymstoku powstał Konsulat Republiki Łotewskiej

Centrum Kultury Białoruskiej powstanie w Białymstoku
Centrum Kultury Białoruskiej powstanie w Białymstoku
20 listopada 2023
Ponad 1,7 mln zł z budżetu województwa dla suwalskich placówek medycznych
Ponad 1,7 mln zł z budżetu województwa dla suwalskich placówek medycznych
4 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

W Białymstoku powstał Konsulat Republiki Łotewskiej

To pierwsza placówka konsularna Łotwy we wschodniej Polsce i piąta w naszym kraju. Funkcję konsula honorowego powierzono dr. hab. Arturowi Olechno z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Działalność Konsulatu Republiki Łotewskiej została zainaugurowana w czwartek, 23 listopada w Auli Magna Pałacu Branickich. W uroczystości wziął udział Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki. Uczestniczył w niej także m.in. Ambasador Łotwy w Polsce Juris Poikāns.

Otwarcie tej placówki to uzupełnienie reprezentacji krajów nadbałtyckich w naszym regionie. A to dowodzi, że relacje między naszymi krajami są znakomite. Oznacza również, że województwo podlaskie jest bardzo istotnym partnerem dla Litwy, Estonii i właśnie Łotwy – mówił marszałek. – Dobre kontakty i wolę współpracy mamy nie tylko z krajami sąsiadującymi bezpośrednio, ale też z tymi położonymi nieco dalej. Liczę bardzo na rozwój naszych kontaktów w wielu obszarach – dodał.

O usytuowaniu konsulatu Łotwy w Białymstoku w dużej mierze zadecydowały względy geograficzne.

– To miejsce jest bardzo logiczne. Dla Łotwy jesteście najbliżej położonym województwem w Polsce. I każdy Łotysz, który chce pojechać czy w głąb Polski, czy do Niemiec, pojedzie oczywiście przez województwo podlaskie. Podróżujący często potrzebują pomocy w nagłych sprawach i w takim miejscu ją znajdą – zaznaczył ambasador Juris Poikāns, który podobnie jak marszałek Kosicki liczy przy okazji na rozwój kontaktów gospodarczych, biznesowych i naukowych.

A w tym pomóc ma konsul honorowy, którego funkcję obejmie dr hab. Artur Olechno, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, prodziekan ds. Dydaktyki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jego kontakty z Łotwą – zwłaszcza na gruncie naukowym – rozwijają się od lat.

– Wierzę, że otrzymana nominacja jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju relacji polsko – łotewskich: tych o charakterze naukowym, ale też gospodarczym, turystycznym czy kulturalnym – mówił.

Z wyboru Artura Olechno na konsula honorowego Łotwy cieszył się marszałek Kosicki.

– To wspaniały naukowiec, samorządowiec, znakomicie nadaje się na to stanowisko – mówił.

W czwartkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Łotwy, konsulowie honorowi krajów nadbałtyckich, reprezentanci środowisk naukowych i biznesu, samorządowcy i podlascy parlamentarzyści.

źródło: podlaskie.eu