fbpx

W MSWiA o skutecznej walce z korupcją

Konferencja Jak skutecznie walczyć z korupcją?
19 kwietnia 2024
Konferencja IT w Administracji już 25 kwietnia – weź udział online!
24 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

W MSWiA o skutecznej walce z korupcją

Konferencja poświęcona walce z korupcją i jej przeciwdziałaniu obyła się 22 kwietnia 2024 w Kancelarii Premiera. W wydarzeniu zorganizowanym przez Tomasza Siemoniaka, Adama Bodnara i Marcina Kierwińskiego wziął udział dyrektor biura ZWRP Jakub Mielczarek.

Jako pierwszy wystąpił minister koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak, który podkreślił, że – Korupcja to nie tylko przestępstwo kryminalne, które bezwzględnie powinno być ścigane, ale także ważny czynnik decydujący o wiarygodności państwa, stopnia zaufania do instytucji publicznych, skłonności do inwestowania w danym kraju.

Przypomniał także, że zadaniem współczesnego państwa jest skuteczne, umiejętne radzenie sobie z tym problemem i przeciwdziałanie mu. A zorganizowana wspólnie z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji – Marcinem Kierwińskim konferencja ma być okazją do rozmów na ten temat.

Jego słowa potwierdził także wiceminister Maciej Duszczyk, podkreślając, że dla MSWiA walka z korupcją jest absolutnym priorytetem.
– To nie jest tylko kwestia służb, które podlegają Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Korupcja jest tym elementem życia społecznego, który oddziałuje na wszystkich obywateli. Nawet momentami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nas bezpośrednio dotyka – mówił.

zdj. MSWiA

Przypomnijmy, że od marca 2024 funkcjonują nowe wytyczne opracowane m.in. przez premiera Donalda Tuska co do Tarczy Antykorupcyjnej – nowe sposoby walki z tym zjawiskiem, ale też nowe obszary, w których potencjalnie może się ona pojawić. – Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, co daje szanse na to, że walka z korupcją będzie ponadpartyjna – uważa minister Adam Bodnar.

Swoje wystąpienie podczas konferencji miała także Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, szefowa CBA, natomiast w ramach dwóch paneli spostrzeżeniami i refleksjami wymieniali się przedstawiciele rządu, mediów, świata nauki czy mecenasi.

W wydarzeniu zorganizowanym w KPRM wziął także udział sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek, który uczestniczył w jednym z paneli dyskusyjnych.

zdj. MSWiA