51 nowych wozów strażackich w zachodniopomorskich remizach
5 sierpnia 2024Zachodniopomorscy strażacy remontują swoje remizy
19 sierpnia 2024W Zachodniopomorskiem powstanie osiem nowych punktów Regionalnych Centrów Kryzysowych
Wypadek samochodowy, śmierć bliskiej osoby, diagnoza choroby lub strata pracy mogą spowodować nagły kryzys psychiczny. Jednak udzielona w odpowiednim czasie pomoc psychologa lub specjalisty interwencji kryzysowej w wielu przypadkach może zapobiec poważnym zaburzeniom. I taką pomoc – dostępną w momencie zdarzenia, bezpłatnie i bez skierowania – oferowały Regionalne Centra Kryzysowe. Innowacyjny pilotaż Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i lokalnych samorządów będzie kontynuowany. Sieć będzie rozszerzona o osiem kolejnych punktów. Dwa z nich powstaną w Szczecinie.
Projekt Regionalne Centrum Kryzysowe jest kontynuacją działań realizowanych od 2020 r. przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w partnerstwie z powiatami: drawskim, kołobrzeskim, kamieńskim, myśliborskim sławieńskim, stargardzkim, świdwińskim i wałeckim. W tych powiatach działy specjalne punkty RCK, które oferowały natychmiastowe wsparcie w pierwszej tzw. gorącej godzinie kryzysu. Specjaliści dostępni są w gabinecie albo w miejscu zdarzenia i pobytu osoby potrzebującej pomocy. Adresy, dane do punktów
W poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r. marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałkini Anna Bańkowska spotkali się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego z partnerami projektu, którzy odpowiedzialni będą za utworzenie nowych punktów w regionie.
– Coraz częściej dostrzegamy kryzysy psychicznie, w zasadzie w każdej grupie wiekowej. Szczególnie intensywnie wystąpiły one po pandemii, która spowodowała spore zniszczenia w tkance społecznej. Dziś staramy się do wszystkich osób, które zmagają się z kryzysami psychicznymi wyciągnąć pomocną dłoń. Pomoc tworzymy w formie pionierskiego pilotażu, budując sieć Regionalnych Centrów Kryzysowych. Dzięki temu wsparcie będzie bardziej dostępne, będzie bliżej obywateli – mówił podczas spotkania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W spotkaniu uczestniczyli także: dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz (lider projekt), Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska, Starosta Goleniowski Tomasz Stanisławski, członek Zarządu Powiatu Goleniowskiego Bogusław Zaborowski, Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis i Wicestarosta Szczecinecki Daniel Rak, Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie Marcin Kowalski (reprezentuje Gminę Miasto Szczecin).
Celem Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego jest utworzenie w regionie profesjonalnej sieci punktów dostępnej w każdym powiecie, w których mieszkańcy mogą bezpłatnie i bez skierowania skorzystać z profesjonalnych usług społecznych z obszaru wczesnej interwencji kryzysowej i psychologicznej.
– Cały pomysł utworzenia sieci punktów zrodził się wiele lat temu, po dwóch bardzo tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszego województwa. A mianowicie to pożar w escapie roomie w Koszalinie oraz tragiczny wypadek na A6, w którym zginęła cała rodzina. Te wydarzenia spowodowały, że podjęliśmy decyzję o długofalowej pomocy. Nasz projekt zakłada pomoc dla każdej osoby, bez skierowania od lekarza. Każde pogotowie kryzysowe ma także do dyspozycji dwa samochody. Dzięki temu zespoły są mobilne i mogą dojechać do osoby potrzebującej – mówiła Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
Nowe punkty działać będą w siedmiu samorządach. To Białogard, Choszczno, Goleniów, Gryfice, Szczecinek, Świnoujście oraz Szczecin. W stolicy Pomorza Zachodniego powstaną dwa punkty.
W punktach RCK mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mogli skorzystać z wysokiej jakości usług wsparcia z zakresu wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacji.
Jak dotychczas realizowane będą też działania profilaktyczne – warsztaty dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego (np. urzędy, edukacja, służba zdrowia, sądownictwo, policja), spotkania edukacyjno-profilaktyczne dla młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych obejmujące profilaktykę zdrowia psychicznego.
– Równolegle do tego, co się dzieje w punktach kryzysowych, trenerzy, psychologowie i nasi specjaliści wychodzą do szkół. 2000 młodych ludzi otrzymuje wiedzę, jak rozpoznać kryzys u siebie, u kolegów, ale także w rodzinie. Po takiej serii szkoleń w środowisku, danym mieście, w danej gminie mamy zwiększoną liczbę osób trafiających do punktu. Oznacz, to, że młody człowiek jest w stanie przyprowadzić mamę, tatę, brata, siostrę po pomoc. Co jeszcze jest cenne. Osoby, które korzystały z pomocy punktów często tworzą grupy samopomocowe, dodając sobie nawzajem siły – mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz.
– Po covidzie widzimy jak duża część społeczności potrzebuje takiego wsparcia. W szkołach średnich część osób zabiega o to, by otrzymać indywidualne nauczanie, bo ma lęk pójścia do szkoły. Musimy nad tym pracować, by dzieci te nie były wyłączone – mówił Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.
– Dziękuję za skuteczne doprowadzenie do dzisiejszego podpisania umowy. Wierzę, że te punkty będą zapobiegać wielu tragediom – mówiła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.
Projekt będzie realizowany do czerwca 2029 r. Jego wartość to blisko 48,5 mln zł i jest współfinansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.
wzp.pl