fbpx
Historia Poznania. Refleksje po 100 latach
15 września 2021
O roli regionów w odbudowie Europy
22 września 2021
Pokaż wszystkie

Wielkopolskie Kulisy Kultury

95 tysięcy złotych dofinansowania trafiło do gminy Zbąszyń w ramach marszałkowskiego programu „Kulisy Kultury”. W poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę z burmistrzem Tomaszem Kurasińskim oraz wręczył symboliczny czek. Dzięki tym środkom wyremontowana zostanie siedziba Zbąszyńskiego Centrum Kultury.

W pierwszej połowie września marszałek Marek Woźniak zainaugurował nowy samorządowy program „Kulisy Kultury”. Do programu zakwalifikowały się w sumie 53 projekty, a na realizację których Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy w tym roku ze swego budżetu 3 mln złotych.

– Trafią one do samorządów lokalnych na poprawę warunków funkcjonowania centrów kultury czy bibliotek publicznych. Przy nierzadko ograniczonych budżetach, inwestycje związane z kulturą czekają czasami długie lata, aby znalazło się na nie odpowiednie zasilenie finansowe. Tymczasem jest taki moment, kiedy prace remontowe i modernizacyjne po prostu trzeba zrealizować. I to jest możliwe, jeśli zsumujemy środki finansowe gminne i województwa – temu właśnie służy  program „Kulisy Kultury”. Dofinansowujemy 50 procent inwestycji do wartości 100 tys. złotych – tłumaczył marszałek.

Niemal maksymalna kwota dofinansowania – 95 tys. zł – trafiła do gminy Zbąszyń, którą w poniedziałek odwiedził Marek Woźniak, aby podpisać z burmistrzem Tomaszem Kurasińskim umowę. Pieniądze te pomogą w przeprowadzeniu gruntownego remontu Zbąszyńskiego Centrum Kultury. W ramach przebudowy ZCK remontowany będzie dach oraz przebudowane będą pomieszczenia wewnątrz budynku.

– Zadanie jest ambitne, byłem na miejscu – wiem, jak wiele jest do zrobienia. To poważne wyzwanie, biorąc pod uwagę m.in. drożejące materiały. Niemniej trzymam kciuki, by wszystko się udało – podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą programu „Kulisy Kultury” jest radny Henryk Szopiński, Przewodniczący Komisji Kultury w wielkopolskim sejmiku, który – inspirując się samorządowym programem „Szatnia na medal”, wspierającym obiekty sportowe w małych ośrodkach – zaproponował podobną pomoc finansową dla gmin w zakresie inwestycji w obiekty kulturalne.

Remont ośrodka kultury nie jest jednak jedyną inwestycją, która uzyskała dofinansowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki marszałkowskiemu programowi „Szatnia na Medal” Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu mógł przeprowadzić remont instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, kanalizacyjnej i wyposażyć szatnię. Wartość projektu wyniosła ok 400 tys. zł, z czego 300 tys. zł stanowiły środki powiatu nowotomyskiego, a 100 tys. zł wyniosło wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Z unijnych pieniędzy udało się z kolei utworzyć Zbąszyńskie kino społecznościowe, rozbudować budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyprostyni, realizowany jest również projekt regionalnego ośrodka edukacji kulturalnej i animacji w Zbąszyniu.

W poniedziałek marszałek Marek Woźniak odwiedził nie tylko Zbąszyńskie Centrum Kultury, ale także remontowane obecnie Muzeum Regionu Kozła i Ziemi Zbąszyńskiej, Filharmonię Folkloru Polskiego czy Kino za Rogiem. Ze zbąszyńskimi inwestycjami zapoznał się także Jakub Rutnicki, Poseł na Sejm RP.