fbpx
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych w sprawie ochrony środowiska
27 października 2022
Konwent Przewodniczących Sejmików w sprawie Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu
27 października 2022
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych w sprawie ochrony środowiska
27 października 2022
Konwent Przewodniczących Sejmików w sprawie Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu
27 października 2022
Pokaż wszystkie

Z sesji planarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych

25 października br., z udziałem polskiej delegacji, odbyła się debata Kongresu na temat wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą. Wzięli w niej udział mer Kijowa, Vitalij Klitschko i ukraiński minister rozwoju społeczności lokalnych, Oleksiy Chernyshov.

Debatę zorganizowano w ramach 43. sesji Kongresu w Strasburgu.

Kongres wyraził ubolewanie z powodu zniszczeń dokonanych przez rosyjską agresję oraz wezwał Federację Rosyjską do natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania wojny na Ukrainie.

– Od początku wojny zginęły tysiące cywilów, a prawie 8 milionów uchodźców znalazło się w Europie – powiedział mer Kijowa, Witalij Kliczko.- Zasady prawa międzynarodowego podczas tej wojny nie istnieją. Rosyjskie rakiety uderzają w nasze miasta bez żadnego celu wojskowego i są wymierzone w nasze elektrownie i podstawową infrastrukturę – wyjaśnił. Przypomniał też, że od początku wojny uprowadzono ponad 50 przedstawicieli samorządów i wezwał przy tym Kongres do dalszego wspierania ukraińskich samorządów. Jako prezes Związku Miast Ukrainy mówił o przyszłej odbudowie, stwierdzając, że Ukraina jest gotowa do współpracy z Radą Europy i Kongresem w ramach „planu Marshalla”.

Minister Chernyshov, nakreślając potrzeby Ukrainy związane z sytuacją kryzysową oraz średnio i długoterminowy plan odbudowy zaznaczył, że administracja nadal funkcjonuje pomimo bombardowań i wprowadzenia stanu wojennego. – Mamy oczy zwrócone na tę perspektywę, pamiętając jednocześnie o reformach koniecznych w ramach państwa prawa, nawet jeśli na razie najważniejsze jest przetrwanie – dodał.

Podczas debaty członkowie Kongresu potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy i solidarność z jej mieszkańcami. Podkreślili, że władze lokalne i regionalne w krajach członkowskich mają do dyspozycji środki umożliwiające podjęcie konkretnych działań, takich jak tworzenie partnerstw z miastami i regionami w Ukrainie. Taki cel ma uruchomiona, przy wsparciu Kongresu, platforma Cities4cities!, która ma pomóc ukraińskim miastom.

„Jako Europejczycy dzielimy te same wartości i musimy zademonstrować naszą solidarność z Ukrainą, zarówno politycznie, jak i materialnie” – podsumowali członkowie Kongresu.

Źródło: miasta.pl

Foto: www.coe.int