fbpx

Zachodniopomorski marszałek wybrany Ambasadorem Paktu na rzecz Klimatu przy KE

flaga ue
Edukacja szkolna. Wartości unijne
8 lipca 2021
Rowery i ekologia idą w parze. Rajd oraz warsztaty w Świnoujściu
14 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Zachodniopomorski marszałek wybrany Ambasadorem Paktu na rzecz Klimatu przy KE

Olgierd Geblewicz

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz będzie jednym z trzech Polaków w Europejskim Komitecie Regionów pełniących funkcje ambasadorów European Climate Pact. Ich głównym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska, wspieranie regionalnych i krajowych inicjatyw ekologicznych, ułatwianie kontaktów strony społecznej i samorządów z Komisją Europejską.

 

Marszałek Olgierd Geblewicz został wybrany Ambasadorem Paktu na rzecz Klimatu przy Komisji Europejskiej (#EUClimatePact). Ta unijna inicjatywa, zainaugurowana w grudniu 2020 r., ma na celu zaangażowanie obywateli i społeczności w ochronę klimatu i środowiska.

 

– Zielona transformacja to proces globalny, ale ważne pozytywne zmiany dokonują się w wymiarze lokalnym – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Europejski Pakt na Rzecz Klimatu służy właśnie ulokalnieniu działań na rzecz środowiska naturalnego. Ma promować dobre praktyki, zachęcać mieszkańców do podejmowania inicjatyw ekologicznych, być platformą wymiany informacji i miejscem debaty. Ma też ułatwiać kontakty eko-społeczników i organizacji z instytucjami unijnymi – tłumaczy Olgierd Geblewicz.

 

Ambasadorzy European Climate Pact. wspierają działania ekologiczne w regionach, miastach, gminach. Prowadzą kampanie informacyjne i edukacyjne, promują Europejski Zielony Ład. Pełnią rolę łączników między obywatelami i społecznością a Komisją Europejską. Funkcje ambasadorów paktu klimatycznego w pełnią m.in. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, oraz Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

Olgierd Geblewicz jest trzecim polskim samorządowcem działającym w Europejskim Komitecie Regionów, który został Ambasadorem Paktu na rzecz Klimatu przy KE. Procedura wyboru kandydatów uwzględnia m.in. ich dokonania w obszarze ekologii.

 

– Ta funkcja to zaszczyt i motywacja do jeszcze większej aktywności na rzecz ochrony środowiska – mówi Olgierd Geblewicz.

 

Olgierd Geblewicz od 2011 lat działa w Europejskim Komitecie Regionów (KR to organ doradczy UE, zasiadają w nim przedstawiciele wszystkich państw członkowskim wybrani na szczeblu lokalnym i regionalnym). Jest przewodniczącym frakcji EPP (Europejskiej Partii Ludowej). Zasiada w dwóch komisjach: Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) oraz Zasobów Naturalnych (NAT).

 

Ostatnio odbyła się sesja plenarna KR. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego uczestniczył w debacie na temat lepszego stanowienia prawa, prognozy strategicznej i programu prac Komisji Europejskiej na rok 2022 z udziałem Maroša Šefčoviča, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. Zabrał również głos na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Źródło i foto: wzp.pl