fbpx

Znamy laureatów konkursu Śladami Powstań Śląskich

Europe Direct Śląskie
18 czerwca 2021
koparka, droga
Śląskie inwestycje w infrastrukturę drogową
2 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Znamy laureatów konkursu Śladami Powstań Śląskich

W uroczystości wręczenia nagród w konkursie wzięła udział Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Laureaci odebrali nagrody i dyplomy okolicznościowe.

 

– Dziękuję za udział w konkursie, a nauczycielom za inspirowanie młodych ludzi. Jeżeli człowiek nie zna przeszłości, nie wie kim naprawdę jest. Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział, bo każdy z was zrobił coś ponadprzeciętnego. Warto troszczyć się o pamięć o bohaterach i pamiętać o ich wkładzie w powrót Śląska do Ojczyzny – podkreślała Beata Białowąs.

 

W finale wojewódzkim wzięło udział 21 finalistów z 21 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Komisja konkursowa wyłoniła 10 laureatów – po 3 nagrody i po 2 wyróżnienia w obu kategoriach.

 

Szkoły podstawowe:

1 miejsce – Amelia Podgórska, Szkoła Podstawowa nr 34 w Zespole Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej,

2 miejsce – Julia Bańczyk, Szkoła Podstawowa nr 45 im. K. Makuszyńskiego w Katowicach,

3 miejsce – Zofia Nogaś, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. G.G. Gorczyńskiego w Bytomiu.

 

Szkoły ponadpodstawowe:

1 miejsce – Amelia Goc, I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu,

2 miejsce – Miłosz Piotrowski, IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Maczka w Katowicach,

3 miejsce – Kinga Sidło, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Mysłowicach.

Rok 2021 został uznany przez Senat RP Rokiem Powstań Śląskich, a przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Stulecia Wybuchu III Powstania Śląskiego. Konkurs wiedzy historycznej „Śladami powstań śląskich” wpisał się w te wydarzenia i był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego.

Konkurs zorganizował Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Celem konkursu jest podtrzymywanie pamięci o powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku wśród młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji narodowych, a także osiągnięć kultury i ludzi regionu oraz zachęcanie uczniów do aktywności i rozwijania zainteresowań.

źródło i foto: slaskie.pl