fbpx

4 lata dla Małopolski. Fundusze Europejskie dla Małopolski

Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS
16 stycznia 2023
Wyjątkowy robot operuje w Małopolsce
31 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

4 lata dla Małopolski. Fundusze Europejskie dla Małopolski

Około 1600 różnego rodzaju projektów na łączną kwotę blisko 573 mln złotych udało się zrealizować w ostatnich czterech latach pracy zarządu województwa na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego i oświęcimskiego. W Małopolskiej Uczelni Państwowej im rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu odbyło się pierwsze z sześciu spotkań informacyjnych „4 lata dla Małopolski. Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. W wydarzeniu wzięli udział radni województwa: Rafał Kosowski i Kinga Skowrońska, poseł Marek Sowa, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

19 listopada 2018 roku, kilka chwil po wybraniu mnie przez Sejmik Województwa Małopolskiego na stanowisko Marszałka Województwa, zadeklarowałem, że nowy Zarząd Województwa z poświęceniem będzie pracować na rzecz regionu. Towarzyszyła mi wówczas świadomość wielkiej odpowiedzialności za przyszłość Małopolski i Małopolan. Nikt z nas jednak nie mógł wtedy przypuszczać, że przyjdzie nam mierzyć się z wyzwaniami o wiele większymi, niż te, które rozwiązywali nasi poprzednicy. Z wyzwaniami, które nas zaskakiwały, z trudnościami, które mogły nawet przekroczyć nasze możliwości – mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

W ostatnich czterech latach udało się zrealizować wiele projektów i inwestycji na terenie Małopolski zachodniej, które służą mieszkańcom i wpływają na rozwój całego regionu. To zadania z zakresu m.in. transportu, zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji, kultury i turystyki.

Utworzyliśmy połączenie kolejowe Kraków-Olkusz, które znacząco poprawiło komunikację mieszkańców tej części regionu z centrum – Krakowem. Pociągami Kolei Małopolskich, od początku roku z przewieźliśmy ponad 400 tys. pasażerów. Zakupiliśmy 13 nowoczesnych pociągów, wybudowaliśmy nowoczesne zaplecze kolejowe. To wszystko po to, aby rozwijać transport kolejowy. Trzeba jasno wskazać, że tych inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie środki zewnętrzne, chociażby środki unijne – tłumaczył w Oświęcimiu wicemarszałek Łukasz Smółka.

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupiono 50 w pełni wyposażonych ambulansów. Dwa z nich trafiły do Oświęcimia oraz dwa do Chrzanowa. Ostatnie lata to także żywa troska o rolnictwo, bezpieczeństwo i rodzinę w ramach polityki społecznej. Wsparcie otrzymały instytucje dbające o produkt regionalny, na terenie Małopolski zachodniej to np. Zatorski Karp. Rolnicy mogli liczyć na wsparcie w budowie dróg dojazdowych do pól. Z obszaru bezpieczeństwa udzielono wielu dotacji jednostkom OSP, WOPR, wsparcie otrzymuje także grupa poszukiwawcza w Kętach.

Wśród projektów z tego obszaru realizowanych na terenie Małopolski zachodniej wyróżnić należy zagospodarowanie Parku Pokoju, budowę instalacji stabilizacji tlenowej odpadów ulegających biodegradacji w technologii reaktorów betonowych na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami w Brzeszczach oraz projekty na rzecz czystego powietrza w gminie Kęty – likwidację źródeł ogrzewania na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych. To łącznie blisko 12 milionów złotych.

Wydatki na kulturę w latach 2019 – 2022 są drugim, najwyższym budżetem wydatków województwa. Środki zaplanowane na rok bieżący to blisko 324 miliony złotych, czyli 14% ogółu wydatków województwa. Na współpracę z organizacjami pozarządowymi z terenu powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego i oświęcimskiego. W latach 2019-2022, z budżetu województwa oraz funduszy unijnych, przekazano łącznie ponad 72 miliony złotych. Ponad 4 mln zł przekazano na 29 zwycięskich zadań dzięki środkom z 4. i 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Troska o mieszkańców to także troska o edukację. 201 mln euro przekazano na wsparcie dzieci i młodzieży w całej Małopolsce w ramach Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. To projekty z obszaru edukacji przedszkolnej, szkolnictwa ogólnego i zawodowego.

Blisko 3,7 miliona złotych otrzymały szkoły i jednostki edukacyjne w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Edukacyjny. Na terenie Małopolski zachodniej postało także 5 szkół modelowych.

Podczas czwartkowego spotkania zaprezentowano także nowy program – Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. To blisko 13 miliardów złotych na rozwój Małopolski i Małopolan.

– Fundusze Europejskie są po to, aby wyrównywać szanse rozwoju dla poszczególnych regionów – tłumaczył marszałek Witold Kozłowski. W wydarzeniu wziął udział Mirosław Dybowski – przedstawiciel Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. polityki regionalnej i miejskiej.

źródło: UMWM