fbpx
Po spotkaniu Zespołu Ochrony Środowiska ZWRP
23 marca 2024
Ludzie regionów – Zbigniew Ziemba – wicemarszałek województwa łódzkiego
25 marca 2024
Pokaż wszystkie

5 lat współpracy ZWRP i Niepodległej

5 lat współpracy ZWRP i Niepodległej

Już pięć lat minęło od kiedy Związek Województw RP rozpoczął współpracę z biurem „Niepodległa”, czyli państwową instytucją kultury, której głównym celem jest realizacja zadań z zakresu polityki pamięci i pielęgnowanie symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości. Z okazji tego jubileuszu Jakub Mielczarek – dyrektor biura ZWRP odebrał podziękowania i pamiątkową statuetkę.

Biuro „Niepodległa” to państwowa instytucja kultury z siedzibą w Warszawie. Celem jego działalności jest realizacja zadań z zakresu polityki pamięci, w tym w szczególności działań ukierunkowanych na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.

Do zakresu działalności Biura „Niepodległa” należy podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej m.in. poprzez inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych kampanii informacyjnych i promocyjnych. Do najważniejszych zaliczyć można coroczne akcje #mojaflaga z okazji Dnia Flagi 2 maja i Niepodległa do hymnu 11 listopada.

– Zakres działań „Niepodległej” w znacznej mierze koresponduje z zadaniami realizowanymi przez Polskie Regiony, a nawiązana pięć lat temu współpraca – w tym kontekście – wydaje się wręcz bardzo naturalna. Zawsze chętnie wspieramy przedsięwzięcia i inicjatywy „Niepodległej”, niemniej miło jest otrzymać tego typu podziękowania i wyrazy uznania, zwłaszcza podczas osobistego spotkania.mówi dr Jakub Mielczarek, dyrektor biura ZWRP.

Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Działalność Biura „Niepodległa” jest finansowana z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.