fbpx
Camerimage po raz 31. Gala otwarcia w Toruniu
Camerimage po raz 31. Gala otwarcia w Toruniu
13 listopada 2023
Kujawsko-pomorskie na konferencji FAO/ONZ
27 listopada 2023
Pokaż wszystkie

60 lat marszałkowskiego szpitala we Włocławku

60 lat marszałkowskiego szpitala we Włocławku

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Popiełuszki we Włocławku funkcjonuje już 60 lat. Obchody jubileuszu były okazją do złożenia gratulacji i podziękowań zasłużonym pracownikom, którzy na co dzień opiekują się pacjentami z całego regionu. W sobotniej (18 listopada) uroczystej gali we włocławskim Teatrze Impresaryjnym wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny województwa Stanisław Pawlak.

60 lat temu oddano do użytku budynki szpitalne przy ulicy Wienieckiej, ale historia lecznictwa we Włocławku sięga początków państwa polskiego – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas uroczystości. – Dobrze działające publiczne lecznictwo to jedna z najważniejszych kwestii, które stawiają sobie za cel współczesne społeczeństwa. Dla ratowania zdrowia i życia, a także dla właściwie prowadzonej i dostępnej profilaktyki zdrowotnej należy uruchomić wszelkie możliwe środki. Włocławska lecznica jest sukcesywnie modernizowana. Budujemy nowy szpital, kończymy etap pierwszy. W drugim etapie nastąpi jego dokończenie i wyposażenie w nowoczesną aparaturę. Za rok rozpocznie się budowa jakże potrzebnego parkingu wielopoziomowego. Gotowa jest już i w związku z tym rozpoczniemy budowę Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Ten zmodernizowany piękny, nowoczesny szpital w połączeniu z kompetentnym personelem medycznym będzie gwarancją usług medycznych na europejskim poziomie. Dziękuję lekarzom, ratownikom medycznym i pielęgniarkom za zaangażowanie, ofiarność i troskę, które łagodzą cierpienie i pomagają powracać do zdrowia. Życzę satysfakcji z tej trudnej, odpowiedzialnej i bardzo potrzebnej pracy.

Szpital im. Popiełuszki przechodzi systematyczny proces kompleksowej modernizacji. Obecnie prowadzone są prace przy rozbudowie placówki. W miejscu wyburzonego pawilonu stanął pięciokondygnacyjny nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, przyszłe serce lecznicy. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro, zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Inwestycja w liczbach:

  • kubatura: 100 tys. m sześc.
  • powierzchnia użytkowa: 20 tys. m kw.
  • koszt (budowa + wyposażenie): 170 mln zł

Na montaż finansowy składają się środki samorządu województwa (w ramach drugiego etapu naszego medycznego pakietu stulecia, finansowanego kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego) i dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki Unii Europejskiej perspektywy 2014-2020).

Efektem wcześniej zrealizowanych w szpitalu inwestycji są m.in. uruchomienie oddziału rehabilitacji kardiologicznej i poradni endokrynologicznej oraz remont jednego z oddziałów internistycznych i oddziału położniczego, nowy budynek, w którym działają oddziały dziecięce, a także przeprowadzana etapami modernizacja praktycznie wszystkich elementów kompleksu szpitalnego (m.in. gruntowne remonty oddziałów urologicznego i kardiologicznego oraz pawilonu, w którym funkcjonują oddziały neurologiczny i okulistyczny, a także zakupy wysokiej klasy wyposażenia i aparatury medycznej). Od roku 2009 zainwestowano w modernizację i rozbudowę lecznicy 210 milionów złotych.

źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl