fbpx
Opolskie. Setki milionów na przebudowy i remonty dróg
4 stycznia 2023
Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027
13 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

800-lecie Gogolina

Rok 2023 jest wyjątkowy dla społeczności Gogolina, ponieważ miejscowość świętuje jubileusz swojego 800-lecia. Rocznicowe uroczystości będą trwały cały rok, a zainaugurowano je 6 stycznia br. w Gminnym Centrum Kultury, doceniając zasłużonych dla gogolińskiej ziemi. Wieczór zwieńczył recital chopinowski w wykonaniu Katarzyny Glensk.

Od niewielkiej wioski do dumy Opolszczyzny

Pisana historia Gogolina rozpoczęła się w 1223 roku, kiedy biskup wrocławski Wawrzyniec w dokumencie napisanym łaciną nadał kościołowi św. Floriana w Maciowakrzach dziesięcinę z miejscowości „Gogolino”. Minęło 800 lat, a położony na wapiennym kamieniu Gogolin, z niewielkiej wioski wyrósł na prężnie rozwijającą się dumę Opolszczyzny, promującą region nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ostatnio został też określony ”najszczęśliwszą gminą w Polsce”. Gogolin to jednak przede wszystkim miejscowość gościnna, otwarta, przyjazna, jednocząca nacje i wielokulturowa, która nie zapomina przy tym o swoich dawnych tradycjach i historii.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podczas gali mówił, że inauguracja jubileuszu to wyjątkowy dzień i czas dla całej gogolińskiej wspólnoty. – Wczoraj uroczystą sesją rozpoczęliśmy jubileusz, a dzisiaj w gronie przyjaciół, zasłużonych dla naszego miasta spotykamy się, by zainaugurować uroczystości tej wyjątkowej rocznicy. Chcemy, aby było to święto wszystkich mieszkańców, których będziemy zapraszać na jubileuszowe wydarzenia. Niech to będzie czas radości, tak żebyśmy w naszych sercach nosili miłość, a wtedy będzie i pokój – mówił.

Gratulacje włodarzom Gogolina składało wielu samorządowców naszego regionu, a w imieniu władz województwa złożyli je marszałkowie Andrzej  Buła i Zuzanny Donath-Kasiura.

Karolinki i odznaki honorowe dla zasłużonych

Podczas uroczystości doceniono zasłużonych dla gogolińskiej ziemi, wręczając im nagrody honorowe – statuetki „Karolinki” oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla miasta Gogolina”. Jedna z „Karolinek” trafiła w ręce marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły za otwartość i życzliwość dla tworzenia wzorcowego klimatu partnerstwa pomiędzy Samorządem Województwa Opolskiego a Gminą Gogolin oraz bezinteresowne wspieranie kluczowych inwestycji dla gminy.  Marszałek znalazł się również w gronie Komitetu Honorowego Obchodów 800-lecia Gogolina. W jego składzie znalazły się wybitne, opolskie autorytety oraz zasłużeni mieszkańcy – osobistości, które miały wkład w życie i rozwój Gogolina.

– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę czuć się poniekąd mieszkańcem Gogolina – mówił marszałek, dziękując za wyróżnienie, a zwracając się do mieszkańców gminy dodawał: – Ten szczególny rok jubileuszowy to jest sukces wielu pokoleń, które tutaj mieszkały, pracowały i budowały to, co Was teraz otacza. Wam, kochani mieszkańcy Gogolina, chciałbym życzyć, abyście mieli satysfakcję z tego, że możecie tworzyć to miasto, budować je, zmieniać, tworzyć jego przyszłość. Chciałbym wam życzyć, abyście w tym roku jubileuszowym poczuli, że jest to miejsce ważne do życia, do pracy i wreszcie do spełniania swoich marzeń. Wszystkiego najlepszego dla was, ale też dla tych, którzy wyjechali z Gogolina i pamiętają to miasto jako cudowne do życia oraz wspomnień. Do zobaczenia na wielu uroczystościach i przedsięwzięciach.

Zuzanna Donath-Kasiura podkreślała, że Gogolin to wyjątkowe miasto, w którym historia i tradycja fantastycznie łączy się z nowoczesnością.  – To miejsce, które już teraz realizuje naszą wizję zawartą w strategii rozwoju województwa, czyli bardzo wysokiej jakości życia. Bo to właśnie tutaj można znaleźć bardzo dobrą pracę, bardzo dobrze wypoczywać, dzieciom, dorosłym i seniorom zapewnione są bardzo dobre warunki nie tylko do mieszkania, ale również cała sfera opieki i tej zdrowotnej, i społecznej. To, co dla mnie ważne, to, że znajdują tu swoje miejsce zarówno ludzie z mniejszości niemieckiej, jak ci którzy tu po II wojnie światowej przyjechali. Wszyscy potrafią razem pracować, razem dzielić się swoją kulturą i po prostu ubogacać się – mówiła wicemarszałek.

Piątkowy wieczór na deskach sceny Gminnego Centrum Kultury zwieńczył recital chopinowski w wykonaniu utalentowanej, polskiej pianistki Katarzyny Glensk.

Jak zapowiada gogoliński magistrat, to dopiero początek obchodów tej pięknej rocznicy, ponieważ zaplanowano szereg wyjątkowych, okolicznościowych wydarzeń, o których z pewnością będziemy informować.

źródło i foto: opolskie.pl