#CzytanieRządzi. ZWRP wspiera kampanię na rzecz czytelnictwa
14 czerwca 2022Obradował Zarząd ZWRP
15 czerwca 2022Komisja ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP przyjęła stanowisko w sprawie jakości opieki zdrowotnej.
Jak z niego wynika, Komisja popiera podejmowane działania, których celem jest dążenie do podnoszenia jakości opieki zdrowotnej w Polsce.
– Usystematyzowanie i prowadzenie działań w obszarze jakości opieki zdrowotnej przełoży się na lepsze efekty leczenia, zmniejszenie powikłań oraz przyniesie wymierne efekty dla naszych obywateli. Na postawie wieloletnich doświadczeń współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w nadzorowaniu i prowadzonych audytach jakości w placówkach ochrony zdrowia poddających się dobrowolnej akredytacji, zauważamy, jak wielką rolę mają zaangażowanie zespołów pracowników oraz weryfikacja dotychczasowych sposobów działania poprzez kontakt z osobami prowadzącymi wizyty akredytacyjne, w stałe podnoszenie jakości organizacji i opieki. Wysoki profesjonalizm osób prowadzących takie wizyty wynika ze stałej aktywności zawodowej i bezpośredniego zaangażowania w prowadzone działania medyczne w jednostkach ochrony zdrowia, stąd propozycja, aby takie osoby znajdowały miejsce swojej pracy w Narodowym Funduszu Zdrowia znajduje się w sprzeczności z zasadą niełączenia pracy w NFZ u świadczeniodawcy, realizującego świadczenia w oparciu o umowę z NFZ. Utrzymanie dobrowolności poddawania się procedurze akredytacyjnej ma wiele zalet, ale dla zachęcenia do uzyskiwania oczekiwanych, wyższych poziomów jakości, należy zdaniem komisji motywować poprzez np. odpowiednie bodźce finansowe, które już dzisiaj znajdują zastosowanie w obowiązujących zasadach finansowania świadczeń, jednakże uwzględnienie wskaźników jakościowych, jako korektorów taryfy za świadczenia, dla podniesienia rangi jakości, w akcie prawnym rangi ustawy, jest zdaniem Komisji bardzo potrzebne. Dla sprawniejszego działania odrębnej jednostki monitorującej i nadzorującej jakość świadczeń, zdaniem Komisji, należałoby rozważyć przekształcenie jednostki budżetowej, jaką jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w agencję, co dałoby efekt większego zdynamizowania działań w tym obszarze. – wynika ze stanowiska z 10 czerwca br.
Jednakże Komisja jest zaniepokojona inicjatywami, „których celem jest przeniesienie zadań nadzoru nad jakością usług zdrowotnych do Narodowego Funduszu Zdrowia, bowiem niedobory kadr medycznych oraz wysokie wymagania kwalifikacyjne, jakie należy stawiać osobom zaangażowanym w proces oceny jakości, powodują, iż w ocenie członków Komisji NFZ nie pozyska do pracy osób o odpowiednich kompetencjach”.
Komisja stoi na stanowisku, iż w procedowanym projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta należy zwrócić uwagę na rzetelne gromadzenie informacji o zdarzeniach niepożądanych, a zastosowanie zasady „no fault” jest jednym z warunków skuteczności tego działania. Wykorzystanie informacji o zdarzeniach niepożądanych na poziomie komórki organizacyjnej i jednostki ochrony zdrowia, to wielka szansa na zbudowanie systemu, który podniesie jakość realizowanych usług medycznych.
– Gotowi jesteśmy do rozmów z Panem Ministrem na ten temat, celem omówienia szczegółów tej propozycji. – deklarują członkowie Komisji.