fbpx

W sprawie środków na gospodarkę wodno-ściekową

Konwent Marszałków w sprawie poprawy sytuacji finansowej WORDów
30 sierpnia 2022
ZWRP partnerem wydania Pomorskiego Thinklettera „Polskie regiony wobec nowej rzeczywistości”
1 września 2022
Konwent Marszałków w sprawie poprawy sytuacji finansowej WORDów
30 sierpnia 2022
ZWRP partnerem wydania Pomorskiego Thinklettera „Polskie regiony wobec nowej rzeczywistości”
1 września 2022

Ministerstwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie widzi możliwości przesunięcia środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy do działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich.

Tak wynika z odpowiedzi resortu na stanowisko Zarządu Związku Województw RP z 17 sierpnia 2022 r. w sprawie zwiększenia środków na operacje typu Gospodarka wodno-ściekowa w ramach działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich PROW 2014-2020 z Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy (EURI).

Po przeanalizowaniu danych z samorządów województw, które przeprowadziły nabory wniosków na operacje typu Gospodarka wodno-ściekowa, Zarząd Związku Województw RP zauważa, iż wartość wniosków złożonych jest dwukrotnie, a nawet trzykrotnie wyższa od dostępnego limitu. Szacunkowa kwota brakująca na pokrycie w pełni zgłoszonego zapotrzebowania wynosi 403 mln EUR.

Zarząd Związku Województw RP podkreśla, iż w kolejnym okresie programowania nie przewidziano środków na wsparcie inwestycji dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. – Zgodnie z zapisami Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dofinansowanie mogą uzyskać jedynie projekty dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków. – zauważają marszałkowie.

Dlatego Zarząd Związku Województw RP w stanowisku z 17 sierpnia br. postuluje o zwiększenie środków na realizację operacji typu Gospodarka wodno-ściekowa w ramach działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich PROW 2014-2020 z Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy (EURI), co pozwoli zrealizować większą liczbę zadań tak ważnych dla poprawy jakości życia na obszarach wiejskich i mających fundamentalne znaczenie dla wyrównania poziomu życia mieszkańców na obszarach wiejskich.

Stanowisko-Zarzadu-ZWRP_w-spr.-zwiekszenia-srodkow-na-operacje-typu-Gospodarka-wodno-sciekowa.pdf (polskieregiony.pl)

W odpowiedzi resort rolnictwa przyznaje, że ma świadomość bardzo dużego zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe w tym typie operacji.

– Dotychczas ogłoszono nabory w 15 województwach i we wszystkich województwach, w których nabory się zakończyły, przekroczono przyznane limity (od ponad 50% do ponad 230 %). Szacuje się, że niedobór środków wyniesie w skali całego kraju nawet 500 mln euro. – czytamy w odpowiedzi wiceministra Rafała Romanowskiego z 26 sierpnia

Jednocześnie minister podkreśla, że „w ramach tzw. okresu przejściowego, budżet Programu zasilony został środkami EURI w wysokości prawie 944,6 mln euro, z czego na operacje typu Gospodarka wodno-ściekowa przeznaczono ponad 376,3 mln euro (tj. niemalże 40%).

Zgodnie z przepisami unijnymi, środki EURI muszą być jednak programowane i monitorowane odrębnie od wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z EFRROW, inny jest też poziom dofinansowania (100% kosztów kwalifikowalnych przy średniej 63,63% dla EFRROW).

Dodatkowo, zgodnie z przepisami unijnymi, kwoty środków EURI objęte są dodatkowymi ograniczeniami, w zakresie ich rozdysponowania – co najmniej 37 % środków EURI musi zostać przeznaczone na tzw. „zielone cele”, a minimum 55% na operacje inwestycyjne.

Biorąc pod uwagę powyższe, jak również uwzględniając aktualny stan wdrażania innych instrumentów wsparcia realizowanych ze środków EURI, MRiRW nie widzi możliwości przesunięcia środków do działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.

MRiRW – odpowiedź do Związku Województw RP