fbpx
Przed nami turniej o Złotą Rękawicę Wisły
13 grudnia 2022
Wpływowa kobieta z Mazowsza
3 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

VeloDunajec ponownie doceniona

Tym razem trasa otrzymała wyróżnienie kapituły powołanej przez prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej w skład której wchodzą wybitni eksperci z zakresu turystyki i marketingu. To kolejny sukces tej trasy. W 2020 r. w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski trasa została uznana za „Najciekawszy szlak turystyczny”.

VeloDunajec to jedna z 8 tras rowerowych budowanych w ramach projektu VeloMałopolska. Trasa zaczyna się w Zakopanem, a kończy w Wietrzychowicach, gdzie Dunajec wpada do Wisły. Przejezdne jest już prawie 80% z 237 km. Dla brakujących części przygotowano propozycje objazdów.

Jesteśmy dumni z tego, że turyści i rowerowi eksperci doceniają zaangażowanie Małopolski w budowę dobrej infrastruktury rowerowej. Jednocześnie mamy apetyt na więcej. VeloDunajec to najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce i gdy tylko uda nam się zakończyć prace na wszystkich jej odcinkach na pewno zdobędzie europejskie laury. – mówi Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.

Nie tylko infrastruktura

O popularności trasy wśród rowerzystów zdecydowała nie tylko doskonała infrastruktura – płaskie, asfaltowe drogi w dużej części odseparowane od ruchu samochodowego lub z dopuszczonym niewielkim lokalnym ruchem. Trasa VeloDunajec to doskonała okazja na poznanie najpiękniejszych miejsc w Małopolsce. Cudowne widoki na Tatry czy Pieniny, zabytkowa drewniana architektura, szlacheckie dworki i tajemnicze zamki – to wszystko czeka na podróżujących trasą rowerzystów.

Łatwy dojazd

Na południu VeloDunajec łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr, od Starego Sącza do Ostrowa ma wspólny przebieg z VeloNatura/EuroVelo11 a na północy spotyka się z Wiślaną Trasą Rowerową. Trasa przebiega przez większe miasta w regionie: Zakopane, Nowy Targ, Stary i Nowy Sącz czy Tarnów – łatwo tu więc dotrzeć również koleją.

Wirtualna podróż

Zima to dobry moment, by zaplanować rowerowe wakacje. A apetyt na podróż po najpiękniejszej trasie w Polsce zaostrzy wirtualna przejażdżka z panoramami 360 stopni. Interaktywne narzędzie efektownie prezentuje wyjątkowy przebieg trasy oraz obiekty np. Miejsca Przyjazne Rowerzystom, położone przy trasie.

Szczegółowe mapy online i przewodniki pomocne w podróży można znaleźć w regionalnym serwisie poświęconym turystyce rowerowej: narowery.visitmalopolska.pl.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom

Podróżowanie po Małopolsce na rowerze ułatwiają Miejsca Przyjazne Rowerzystów. Warto już teraz zapoznać się z ich ofertą i udogodnieniami jakie mają dla rowerzystów. Takich obiektów jest w Małopolsce aż 200, są wśród nich obiekty noclegowe, punkty gastronomiczne, atrakcje turystyczne i inne punkty usługowe.