2,8 mln zł na ratowanie pomorskich zabytków. Wsparcie otrzyma aż 27 projektów.
5 marca 2023Pomorskie: Rusza nabór wniosków na sprzęt dla strażaków ochotników
19 marca 2023Co musimy wiedzieć o elektrowni jądrowej na Pomorzu? Specjalny zespół ekspertów pomoże w znalezieniu odpowiedzi
Z inicjatywy marszałka województwa pomorskiego powstał nieformalny zespół ekspertów, który będzie wspierał samorząd województwa oraz inne zainteresowane samorządy w kwestii oddziaływania planowanej elektrowni jądrowej na region. W skład zespołu wchodzą liczni specjaliści, a część z nich związana jest z pomorskimi uczelniami wyższymi. Pierwsze posiedzenie już za nami.
O potrzebie budowy siłowni jądrowej w Polsce mówi się od wielu lat.
– W ostatnich miesiącach nastąpiło zintensyfikowanie prac nad budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Została wskazana preferowana lokalizacja, wybrano technologię, a Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła zawieszoną w 2016 r. procedurę środowiskową – mówił podczas posiedzenia zespołu eksperckiego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Warto dodać, że tydzień temu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z Westinghouse Elecric Company umowę rozpoczynającą prace przedprojektowe, związane z budową elektrowni. W grze są wciąż dwie lokalizacje, z których „Lubiatowo-Kopalino” została wskazana jako preferowana. Wybudowane tam mają zostać 3 reaktory o mocy łącznej do 3750 MWe.
Budowa elektrowni jądrowej będzie wiązać się z wielkim impulsem dla rozwoju gospodarczego zarówno Pomorza, jak i całego kraju. Może to być także zagrożenie dla wielu walorów.
– Jako samorząd województwa widzimy potrzebę przygotowania się do udziału w tym procesie, a w szczególności w postępowaniu środowiskowym i przyszłych postępowaniach administracyjnych. Mamy jednak świadomość, że potrzebujemy merytorycznego wsparcia ze strony ekspertów z różnych dziedzin – dodał marszałek.
I właśnie dlatego powstał nieformalny zespół ekspercki ds. planowanej elektrowni jądrowej. W jego skład wchodzą eksperci z m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także osoby związane w przeszłości z instytucjami publicznymi, odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.
– Chcemy również, aby skład zespołu ewaluował i odpowiadał aktualnym potrzebom. Dlatego w miarę pojawiania się nowych pytań i problemów, będziemy zapraszać do współpracy kolejnych ekspertów – dodała Anna Błażewicz-Stasiak z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
Dyskusje eksperckiego grona moderować będzie dr inż. Andrzej Tyszecki.
Pierwsze spotkanie zespołu poświęcone było sprawom organizacyjnym. Uzgodniono m.in., że spotkania zespołu odbywać się będą cyklicznie. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu zagadnieniu. Jednym z pierwszych tematów będą na pewno kwestie odprowadzania do Bałtyku wody chłodniczej z elektrowni. A jest to sprawa bardzo istotna, gdyż zgodnie z dokumentami jej temperatura będzie o około 10 stopni wyższa od temperatury wody morskiej wcześniej pobranej przez elektrownię.
źródło: pomorskie.eu