Co daje lubuskiemu UE i jej polityka – debata w ramach Święta Województwa
16 sierpnia 2023Święto Pomidora w Przytocznej – najsmaczniejsze święto w lubuskim regionie
27 sierpnia 2023W czwartek, 17 sierpnia 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbyło się III Forum Producentów Produktów Regionalnych, organizowane przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego.
– Lubuskie jest w dalszym ciągu nieodkryte, a wyjątkowych i niezapomnianych smaków w naszym regionie jest wiele. Lubuskie produkty regionalne zachwycają! – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
Forum to szansa na wymianę doświadczeń i wyznaczenie nowych kierunków
Wyznaczenie kierunków działań oraz poznanie problemów środowisk lokalnych i regionalnych twórców, wsłuchanie się w potrzeby producentów – to niektóre zagadnienia Forum. To ważne spotkanie dla producentów regionalnych. To okazja do wymiany doświadczeń i wskazanie kierunków rozwoju. W programie wydarzenia znalazły się m.in. prelekcja dotycząca możliwości pozyskania środków z funduszy unijnych dla producentów regionalnych oraz panel, podczas którego zaprezentowano obecne i przyszłe działanie Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego. Podczas paneli branżowych producenci regionalni mieli okazję przedyskutować różne działania LCPR.
Pierwsze Forum Producentów Produktów Regionalnych odbyło się 13 marca 2019 r., drugie natomiast 21 lutego 2023 r.
Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że Lubuskie smakuje winem i miodem, a pachnie czarnym żużlem. – Lubuskie jest wciąż jeszcze nieodkryte, a tych smaków i różnorodności w naszym regionie jest cała paleta. Mamy 350 producentów produktów regionalnych, których zrzesza Lubuskie Centrum Produktów Regionalnych. Wydano 250 certyfikatów. Gratuluję panu dyrektorowi za pracę, która została wykonana w tak krótkim czasie – mówiła lubuska marszałek.
Marszałek podkreślała, że wszędzie, gdzie jesteśmy, w jakimś innym regionie czy to Polski czy w Europie zaglądamy do kuchni i jesteśmy zainteresowani tym, co można zjeść regionalnego. – Nasi goście, turyści też się tym interesują, co dobrego można zjeść w naszym regionie. Nasze produkty regionalne zachwycają, to nie tylko miody i wina, ale też kozi ser i wiele innych przysmaków. Ważne jest, że w ramach funduszy europejskich możemy takie działania wspierać, bo byłoby trudno wspierać te działania tylko z budżetu samorządu. Dzięki funduszom europejskim w nowej perspektywie będziemy w dalszym ciągu państwa działania wspierać – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Pragniemy, aby na naszych stołach była zdrowa lubuska żywność
Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn przypominał, że 5 lat temu zarząd województwa powołał Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Zarząd postawił przed tą jednostką konkretne działania. To m.in. dbanie o odpowiedni wizerunek produktów regionalnych i lokalnych oraz wspieranie i koordynowanie działania podmiotów zajmujących się ich wytwarzaniem i dystrybucją, informowanie o walorach produktów regionalnych i lokalnych, współpraca z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa, prowadzenie działalności edukacyjnej i wydawniczej. Jak podkreślał wicemarszałek czas był niesprzyjający, COVID, wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy, ale sprzyjało to mobilizacji i w tym czasie producenci zaczęli robić coś innego, m.in. sprzedawać w Internecie.
– W 2019 r. udało się powołać radę programową. Ta 5-letnia kadencja została bardzo dobrze wykorzystana, rozwinęliśmy się. Dziękuję przewodniczącej rady i jej członkom. To Forum zorganizowane jest przez producentów i dla producentów. Dla niektórych prowadzenie tej działalności stało się sposobem na życie i zaczęli się z tego utrzymywać, nie jest to już tylko hobby. Liczę, że dziś otrzymamy wskazówki od producentów. W tym roku postawiliśmy m.in. na popularyzację miodów i dziczyzny, bo takie głosy docierały do urzędu. Zachęcam – kupujmy lubuski miód – bo to nasze lubuskie złoto. Trzeba kupować miód, który jest produkowany u nas, który jest zdrowy, smaczny, zdrowy. Chcemy dziś określić przyszłe zadania, liczymy na konstruktywne wnioski, abyśmy mogli mieć na lubuskich stołach zdrową lubuską żywność – podkreślał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, a na koniec zaprosił na Dożynki Wojewódzkie, które odbędą się 2 września 2023 r. w Świebodzinie.
Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego działa na rzecz propagowania producentów z województwa lubuskiego, podkreślając walory wytwarzanych przez nich produktów. W tym celu organizowanych jest szereg działań promocyjnych, szkoleniowych o przesłaniu merytorycznym oraz wydawane są publikacje. Głos producenta jest dla LCPR niezwykle ważny, ponieważ nadaje kierunek odpowiednim działaniom promocyjnym. Forum Producentów Produktów Regionalnych daje możliwość poznania specyfiki wielu branż, w których działają lubuscy wytwórcy oraz wymianę doświadczeń wśród innych producentów. LCPR angażuje się w pomoc wszystkim branżom i kieruje wiele działań w ich kierunku. – Producenci są ważni dla nas. Forum jest dla producentów regionalnych. Jest rzadkie zrozumienie w kraju dla ich celów i funkcjonowania, a u nas znaleźli wsparcie w naszym zarządzie. Gdzie nie pojedziemy, wszyscy nam zazdroszczą – mówił dyrektor Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego Jacek Urbański. Wskazywał, że ostatnie pół roku to bardzo intensywny czas, pełen wyzwań. Co udało się zrobić w tym roku? Odbyły się 4 zagraniczne misje gospodarcze, przygotowano drugie wydanie Nawigatora Lubuskiego, zorganizowano konferencję pszczelarską, ukazały się publikacje LCPR, 5 stref Produktu Regionalnego, przyznano 55 Certyfikatów Producenta Regionalnego, zorganizowano 3 szkolenia dla producentów, warsztaty z producentem, Kaziuki, posiedzenie Rady Programowej, kampanię promocyjną „Poznaj Lubuskich Producentów. Wybieraj lokalnie”, bazarek lubuski,
Co jeszcze przed nami w tym roku? Zaplanowane zostały m.in. konferencja pszczelarska, dalszy ciąg warsztatów z producentami, IV Lubuskie Miodobranie, 3 zagraniczne misje gospodarcze, konferencja podsumowująca projekty unijne, Korowód Winobraniowy, wybór ambasadorów podczas dożynek, projekt BASCIL.
Jak zapowiedział dyrektor od kwietnia planowane jest przeniesienie siedziby LCPR do innej lokalizacji.
Przewodnicząca rady LCPR Grażyna Dereń podkreślała, że rada programowa zrzesza 20 członków z różnych branż – wypieku chleba, rękodzieła. – Nasze funkcjonowanie zaczęliśmy w trudnym czasie, był COVID, ale to była bardzo dobra próba generalna. Cieszę się, że Zarząd Województwa Lubuskiego powołał taką jednostkę. Na początku było 70 producentów, a teraz jest ponad 300 podmiotów. Wspólnie realizowane są różne projekty. Wielu z nas nie byłoby w tym miejscu gdzie jest teraz, gdyby nie to wsparcie i działania. Definicja produktu regionalnego i świadomość konsumencka się zmieniły i jest zapotrzebowanie na to działanie – podkreślała przewodnicząca rady.
Magdalena Świderska oraz Sylwester Świderski z Malinówki podziękowali za możliwość poznania innych producentów regionalnych. – Dziękuję Lubuskiemu Centrum Produktu Regionalnego za to, że jako producenci poznaliśmy się. Każdy działał we własnym zakresie, a dziś spotkamy się na różnych warsztatach i wyjazdach oraz na Forum. Poznałam producentów i jest to miła współpraca. Organizowanych jest wiele działań, a warsztaty, które organizujemy to zawsze jest wyzwanie – mówiła Magdalena Świderska.
O możliwościach dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027 mówili Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego oraz Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej.
Swoją prezentację omówiła także przedstawicielka Fundacji Natura Polska – Aneta Mazurek.
W konferencji wzięli udział radni województwa lubuskiego Anna Chinalska oraz Zbigniew Kołodziej oraz członkowie rady programowej Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.
Zadanie realizowane było w ramach projektu RPLB.01.04.01-08-0002/20 pn. „Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację i udział w krajowych i zagranicznych misjach gospodarczych – druga edycja” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Działanie 1.4. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP, Poddziałanie 1.4.1. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP – projekty realizowane poza formułą ZIT.
źródło: lubuskie.pl