fbpx

Łódzkie – na każdą porę roku! Powiat kutnowski.

Sejmik Woj. Łódzkiego obraduje w zrewitalizowanym budynku
Sejmik Woj. Łódzkiego obraduje w zrewitalizowanym budynku
4 września 2023
Łódzkie ma jedną z najnowocześniejszych zakaźnych izb przyjęć w Polsce
Łódzkie ma jedną z najnowocześniejszych zakaźnych izb przyjęć w Polsce
19 września 2023
Pokaż wszystkie

Łódzkie – na każdą porę roku! Powiat kutnowski.

Zamek w Oporowie, fot. Jan Starzak.

Łódzkie to region wciąż turystycznie niedoceniany lub zdominowany przez najpopularniejsze jego atrakcje: Piotrkowska, Manufaktura, Uniejów. Wystarczy jednak odrobinę przyjrzeć się okolicy, żeby odkryć, że tu naprawdę jest co robić. Mało tego – każdy znajdzie coś dla siebie, bo są i duże zbiorniki wodne, setki kilometrów tras rowerowych, rzeki zapraszające do spływów kajakowych, a nawet… szlak konny! Do tego muzea, zamki, pałace, ale też folklor w najczystszym wydaniu. Zapraszamy – dziś okolice Kutna.

Bez przekonania, ale jednak – wchodzimy w jesień! Co Wy na to, żeby ją sobie ocieplić i rozjaśnić jakimś weekendowym wypadem? Inspiracji Wam nie braknie – zadbaliśmy o to przygotowując pokaźną już (i rosnącą każdego tygodnia) serię artykułów poświęconych atrakcjom w różnych regionach Polski, traktując je jako kontynuację akcji Polskich Regionów #PolskieWakacje. Dotychczas zwiedziliśmy:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK.)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK oraz żagański KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego) KLIK
  • Mazowieckie (południowa część województwa) KLIK
  • Podlaskie (powiat suwalski) KLIK

Odwiedź Kutno

Naszą podróż zaczynamy od Kutna, położonego 20 km od geometrycznego środka Polski, odpada więc argument, że „ktoś ma za daleko”. Co roku obchodzi się tu hucznie Święto Róży, bo okolica słynie właśnie z hodowców tych kwiatów. Przy tej okazji jest jarmark i najróżniejsze imprezy towarzyszące. Jarmark odbywa się zawsze na początku września (tegoroczny właśnie trwa).

Kaplica Pałacowa przy Pałacu Saskim, autor MarcinW, Wikipedia

W centrum Kutna znajduje się Pałac Pocztowy (zwany tajże pałacem saskim ze względu na to, że został wybudowany na polecenie króla Augusta III w 1750 roku). Budynek odbudowano po pożarze i dziś mieści się w nim muzeum. Czy warto wsadzić do niego głowę? Tak!!!  To jedyny zachowany świecki zabytek pamiętający czasy unii polsko – saskiej. Dziś jest symbolem i jednocześnie pretekstem do popularyzacji czasów unii polsko – saskiej w kontekście obyczajów, szeroko pojętej kultury. Bonus jest taki, że możecie być jednymi z pierwszych, którzy to muzeum zwiedzą, bo właśnie nastąpiło jego uroczyste otwarcie!!! Włodarze miasta liczą, że będzie ono wizytówką Kutna, dzięki różnym ekspozycjom multimedialnym i interaktywnym. To okazja, by poznać życie i dwór Augusta III Sasa, zajrzeć do jego sypialni, jadalni czy kaplicy, w której władca Polski modlił się podczas pobytu w Kutnie. Przed wizytą wejdźcie na stronę Muzeum Kutno – Muzeum Kutno lub, może jeszcze lepiej – na ich fanpage Facebook.

W Kutnie jest także Aquapark! Nie ominą go rodziny z dziećmi. I dobrze, bo jest tam dla nich sporo atrakcji. Czekają tu na Was zjeżdżalnie, jacuzzi, wodne masaże, brodzik dla dzieci, sauny i leżaki, w których łatwo się zrelaksujecie. Nie lubicie pływać? Nie szkodzi. Są tu dwie sale do squasha oraz ćwiczeń fizycznych, a nawet kręgielnia. Aquapark Kutno.

Kutno to także niewątpliwie dobre miejsce, żeby zabrać tam rowery i zwiedzać okolice na dwóch kółkach. Są przynajmniej dwa szlaki, do których objechania serdecznie Was zapraszamy. Pierwszy, blisko 30-kilometrowy poświęcony bitwie nad Bzurą (swoją drogą, we wspomnianym wyżej muzeum jest także stała wystawa poświęcona temu właśnie wydarzeniu). Szlak zaczyna się na przedmieściach Kutna i biegnie przez Wieżyki – Stare Wały – Malewo – Marcinów – Siemienice – Młogoszyn – Łęki Kościelne – Szewce – Konstantynów – Kamieniec – Parcel – Orłów. Szlak prowadzi do pomnika Bitwy nad Bzurą znajdującego się w końcowej części szlaku w Orłowie. Na szlaku znajdują się liczne pomniki przyrody m.in. dąb szypułkowy w parku zabytkowym w Łękach Kościelnych oraz wiele parków. Dokładną mapę szlaku znajdziecie tu Związek Gmin Regionu Kutnowskiego (zgrk.pl)

Drugi ze szlaków ma więcej, bo blisko 50 km i wiedzie przez okoliczne pałace, dwory i zamki, będąc dowodem na to, że tego typu atrakcji w regionie bynajmniej nie brakuje. Dokładną trasę szlaku znajdziecie tu Związek Gmin Regionu Kutnowskiego (zgrk.pl). Rozpoczyna się on w Krośniewicach i choć przed nami jeszcze wiele kilometrów, koniecznie trzeba zatrzymać się tu na dłużej. Dlaczego? Tutejszy zespół pałacowo-parkowy aż kipi historią. Włości należące niegdyś do rodziny Rembielińskich są także miejscem urodzenia generała Władysława Andersa!

W okolicach Krośniewic

Początek szlaku zaczyna się w Krośniewicach słynących m.in. z zespołu pałacowo parkowego Rembielińskich, a także miejsca urodzenia gen. Władysława Andersa. Z tego też powodu w tutejszym pałacu i działającym w nim muzeum można obejrzeć wystawę poświęconą życiu tego wybitnego dowódcy.

Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, fot. G.Bielicki, wikipediajpg

Oprócz tego są tu setki pamiątek po poprzednich właścicielach. Kameralnie, z duszą, ciekawie – naprawdę warto żebyście się tu spędzili trochę czasu! Tradycyjnie podrzucamy linki do strony muzeum Start (muzeumkrosniewice.pl) i jego fanpage na Facebook.

Muzeum im Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach, fot. M. Jabłoński

Kolejnym ważnym miejscem na szlaku jest gotycki zamek w Oporowie – wybudowany na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, który urzeka aurą tajemniczości oraz pięknem architektury i pobliskiej przyrody. Zamek Oporowskich to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce, z  sięgającą XV wieku historią. Mieści się tu muzeum, posiadające w swych zbiorach niezwykle cenne dzieła polskich i zagranicznych artystów. Wokół zamku rozpościera się piękny, 10-hektarowy park, w którym występuje wiele rzadkich gatunków drzew i roślin.

Zamek w Oporowie, fot. Jan Starzak.

Co ciekawe, zamek i jego okolica „wystąpiły” w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych tj. „Pan Tadeusz”, „Horsztyński” lub „Przypadki starościca Wolskiego”. Oporowski zabytek może poszczycić się niedawnym sukcesem, mianowicie został jednym z laureatów Złotych Pinezek 2023 (trzecia edycja konkursu Google Maps, gdzie wyróżnienie zdobywa jeden obiekt / atrakcja turystyczna z każdego regionu) przy okazji więc wszystkim pracownikom i tym, którym przykładają rękę do funkcjonowania obiektu, składamy najserdeczniejsze gratulacje! Przed wizytą tradycyjnie już zachęcamy Was do wejścia na stronę zamku Muzeum – Zamek w Oporowie – Oficjalna Strona (zamekoporow.pl) lub profil na Facebook

My tymczasem się żegnamy i już siedzimy z mapą Polski, żeby zdecydować, gdzie wybierzemy się za tydzień! Was zachęcamy do eksplorowania łódzkiego (i nie tylko), do czego naturalnie przyda się Wam strona Portal Turystyczny Województwa Łódzkiego – Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego (lodzkie.travel).