fbpx

Politechnika Morska w Szczecinie ma Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Za nami IV Festiwal Wina Pomorza Zachodniego
Za nami IV Festiwal Wina Pomorza Zachodniego
26 maja 2024
Nagrody Króla Eryka Pomorskiego przyznane
Nagrody Króla Eryka Pomorskiego przyznane
10 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Politechnika Morska w Szczecinie ma Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających

Politechnika Morska w Szczecinie to kolejna zachodniopomorska uczelnia, która zainwestowała w sektor naukowo-badawczo-rozwojowy. Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich przy ulicy Dębogórksiej powstało Centrum Eksploatacji Obiektów Pływajacych. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. W poniedziałek, 27 maja 2024 roku odbyło się oficjalne zakończenie inwestycji, w której udział wziął m.in. rektor uczelni prof. Wojciech Ślączka, wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz wicewojewoda zachodniopomorski Bartosz Brożyński.

Budowa CEOP była możliwa, gdyż pod koniec 2018 roku umowę wsparcia inwestycji podpisali marszałek Olgierd Geblewicz oraz rektor prof. Wojciech Ślączka. Politechnika Morska (wówczas Akademia Morska) w Szczecinie – to obok Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej – trzecia uczelnia w regionie, która zdecydowała się skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, by rozwijać publiczną infrastrukturę badawczą. Wszystko po to, aby współpracować z przedsiębiorcami i oferować im efekty swoich prac naukowych związanych z regionalnymi specjalizacjami np. z branży stoczniowej czy elektromaszynowej.

– Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających Politechniki Morskiej otwarte. To najnowocześniejszy ośrodek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Studenci będą kształcić się m.in. w nawigowaniu. Do dyspozycji będą mieli doskonałą aparaturę, a w samym budynku znalazło się miejsce aż na 11 laboratoriów. Całość – co bardzo cieszy – wsparły oczywiście fundusze europejskie – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 18 mln zł uczelnia mogła wykorzystać na wdrożenie nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej w obszarze gospodarki morskiej. W utworzonym Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających prowadzone będą badania dotyczące transportu, logistyki, automatyzacji i żeglugi autonomicznej, technologii nawigacyjnych i technik satelitarnych, pozycjonowania obiektów w ruchu – na powierzchni wody lub w głębi, opracowywania nowoczesnej infrastruktury wodnej, penetracji dna morza, pomiarów hydro- i kartograficznych oraz bezpieczeństwa i skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze.

– Ten flagowy projekt i największa od lat inwestycja akademicka w regionie, pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom. Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, „pracujące” w wodzie. CEOP dopasuje swoje usługi do potrzeb rynku oraz potrzeb przedsiębiorców. Dzięki realizacji inwestycji będziemy mogli konkurować z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, oferującymi podobne rozwiązania – podkreśliał rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających Politechnik Morskiej w Szczecinie dysponuje najnowocześniejszą aparaturą w Europie. Jego funkcją wyróżniającą jest przede wszystkim szeroki dostęp do wyników badań poprzez technologię ICT i możliwość ich wdrożenia przez użytkowników z zewnątrz. W Centrum – o powiwerzchni 1400 m2 – powstały wielkoskalowe modele redukcyjne statków, czyli miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.

– Ta nowoczesna placówka naukowo-badawcza będzie od dzisiaj służyć naukowcom i studentom. To miejsce, w którym będą tworzone nowe, innowacyjne i mam nadzieję, że przełomowe technologie w obszarze gospodarki morskiej. Właśnie tak wygląda gospodarka morska przyszłości. Autonomiczne statki, podwodne roboty, sztuczna inteligencja kierująca jednostkami – nie tylko musimy być na to przygotowani, ale też musimy zawalczyć o ten rynek przez tworzenie konkurencyjnych rozwiązań – powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Budowa ośrodka to zasługa unijnego wsparcia przekazanego przez Urząd Marszałkowski z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomroskiego 2014-2020 w ramach Osi 1 „Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie”, działanie 1.3 „Rozwój publicznej infrastruktury badawczej”. Koszt całkowity przedsięwzięcia zamknął się kwotą ponad 29 mln zł.

wzp.pl