fbpx

Pierwsze obrady Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP

Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Pomorzu Zachodnim
16 października 2024
Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Pomorzu Zachodnim
16 października 2024
Pokaż wszystkie

Pierwsze obrady Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP

Pierwsze po wyborach samorządowych posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP odbyło się 18 października w siedzibie biura Związku Województw. Okazało się ono niezwykle owocne: wybrano prezydium, a także przyjęto stanowisko w sprawie uregulowania zobowiązań finansowych szpitali wobec NFZ.

Posiedzenie otworzył dyrektor biura Związku Województw RP – Rafał Cieślik. Zaraz po nim głos zabrał Roman Kolek – radny województwa opolskiego i dotychczasowy Przewodniczący Komisji, by podsumować prace Komisji w minionej kadencji.

Następnie członkowie Komisji debatowali nad wyborem prezydium. Przewodniczącym ponownie został Roman Kolek, natomiast wiceprzewodniczącą Anna Brzezińska – członkini zarządu woj. mazowieckiego, a sekretarzem Łukasz Łukaszewski – Dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim woj. warmińsko-mazurskiego.

Nowo powołane prezydium od razu zabrało się do intensywnej pracy, poruszając takie tematy jak np. finansowanie świadczeń zdrowotnych w sytuacji niedoboru środków w NFZ, konieczność wyznaczenia głównych celów działania Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP i samorządów województw w perspektywie nowej kadencji.

Dyskusja toczyła się także na temat inwestycji w ramach KPO (szczególnie poruszono kwestie kwalifikowalności VAT-u oraz możliwości przedłużenia terminu realizacji tych inwestycji) oraz na temat odwróconej piramidy świadczeń w świetle nowej wyceny świadczeń NFZ 2024.

Posiedzenie Komisji zakończyło się przyjęciem stanowiska w sprawie uregulowania zobowiązań finansowych szpitali wobec Narodowego Funduszu Zdrowia, wynikających z pandemii COVID-19. Komisja Ochrony Zdrowia ZWRP apeluje w stanowisku o podjęcie działań mających na celu wydłużenie terminu spłaty kwoty zobowiązania z tytułu zaliczek „tzw. 1/12” za lata 2020-2021. Umożliwiłoby to uregulowanie należności w sposób realny, bez konieczności zadłużania się szpitali i bez negatywnego wpływu na ich funkcjonowanie.