Pomorze na czele zielonej transformacji. Powstał Pakt dla Pomorza
22 października 2024Ważnym punktem Kongresu Pomorskiej Ekonomii Społecznej było podpisanie przez przedstawicieli Gdańska, Sopotu i Słupska Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Ma on wspierać działania podmiotów ekonomii społecznej w regionie. W spotkaniu, które odbyło się w Amberexpo w Gdańsku uczestniczyli przedsiębiorcy społeczni, organizację pozarządowe i przedstawiciele samorządów z całego regionu. Uczestnicy debatowali nad wzmocnieniem sektora oraz wsparciem zrównoważonego rozwoju.
Podpisanie Paktu to ważny krok w kierunku budowania sojuszu samorządów przyjaznych ekonomii społecznej. To jednak dopiero początek.
– Naszym celem jest, aby do tego porozumienia w przyszłości dołączyły wszystkie jednostki samorządowe z regionu Pomorza, co jeszcze bardziej wzmocni naszą wspólną pracę na rzecz rozwijania ekonomii społecznej – mówi Agnieszka Baranowska członek zarządu województwa pomorskiego.
Pakt podpisały także Monika Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Marta Makuch, zastępczyni prezydentki Słupska, Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu.
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Katarzyna Nowakowska, podkreślała jak istotne są działania na rzecz rozwoju przedsiębiorstw społecznych w Polsce. – Jestem bardzo wdzięczna każdemu samorządowi, który rozumie i chce działać na rzecz ekonomii społecznej, a z czasem wykorzystywać ten sektor jako narzędzie w skutecznej polityce społecznej – mówiła wiceminister.- Ludzie, którzy ten sektor tworzą nieraz udowodnili, że są blisko ludzi i potrafią najlepiej na te potrzeby odpowiadać. Samorząd jest tym partnerem, który jest najbliżej i najbardziej tę współpracę może wykorzystać na rzecz lokalnej społeczności.
Pakt zobowiązuje podpisane strony do podjęcia wspólnych działań na rzecz wzmocnienia sektora ekonomii społecznej, dążenia do rozwoju współpracy z podmiotami ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstwami społecznymi, promowania społecznie odpowiedzialnych zamówień, a także edukacji mieszkańców, w szczególności młodzieży w zakresie ekonomii społecznej.
Jak podkreślili organizatorzy, Pomorze już teraz wyróżnia się w skali kraju licznymi inicjatywami z zakresu ekonomii społecznej. Kongres był doskonałą okazją, by zacieśnić współpracę pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów i wymienić się dobrymi praktykami.
Podpisanie Paktu to pierwszy krok w długofalowej współpracy, której celem jest budowanie wspólnoty opartej na solidarności i współpracy. W zakresie omawianych tematów, ogromną rolę odgrywają podmioty działające w sferze pożytku publicznego takie jak: stowarzyszenia, fundacje, spółki non-profit czy spółdzielnie. Ich celem jest zatrudnienie m. in.: osób z niepełnosprawnościami czy też niewidomych. Takie podmioty działają na terenie całego województwa pomorskiego, a w całej Polsce jest ich około 100 tys.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu Włączamy Pomorskie!, który współfinansowany jest ze środków EFS+ w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
pomorskie.eu