Świętokrzyskie ma Rzecznika ds. Osób z Niepełnosprawnościami
10 grudnia 2021Obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego
11 stycznia 2022Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu ma nowy sprzęt do badań molekularnych
Nowoczesny sprzęt laboratoryjny potrzebny do leczenia ciężkich chorób, wart ponad milion złotych, zakupiło Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu.
Najdroższym z zakupionych urządzeń jest cytometr przepływowy wraz systemem do badania ekspresji w pojedynczej komórce. Jego zakup to koszt to około 850 tysięcy złotych.
Urządzenie, dzięki zestawowi specjalnych odczynników pozwala rozpoznawać określone struktury na powierzchni pojedynczej komórki organizmu. To zaś, po zestawieniu z wynikami analiz materiału genetycznego, pozwala na stwierdzenie, jak zmiany na poziomie genetycznym wpływają na zmiany strukturalne i wydzielnicze komórek.
Zakupiony wysokiej klasy mikroskop fluorescencyjny kosztuje około 120 tysięcy złotych. Urządzenie pozwala na „oglądanie” komórek pod mikroskopem z wykorzystaniem światła o różnej długości fali. Umożliwia on na wstępne różnicowanie i kwalifikowanie komórek do dalszych badań a także przeprowadzanie diagnostyki mikroskopowej. Urządzenie wyposażone jest w kamerę, która rejestruje obserwacje.
Fluorescencyjny automatyczny licznik komórek pozwala na określenie jakości materiału komórkowego do dalszych badań, w tym hodowli komórkowej, cytometrii przepływowej, genetycznych. Kosztuje około 90 tysięcy złotych.
Zakupiony sprzęt jest najnowszej generacji i najwyższej klasy, podobnego nie ma w regionie świętokrzyskim. Uzupełnia on bazę sprzętową RCNT i sprawia, że w laboratoriach w Podzamczu będą możliwe kompleksowe badania molekularne i mikrobiologiczne – poczynając od zmian na poziomie genetycznym, po ich skutki (ekspresję genu) w pojedynczej komórce.
– Urządzenia zostały zakupione z środków własnych Regionalnego Centrum-Naukowo-Technologicznego. Umożliwią prace naukowo-badawcze na poziomie, który dotychczas nie był w regionie możliwy. Myślę, że dzięki nim już wkrótce prowadzone u nas projekty i uzyskiwane wyniki zostaną dostrzeżone w Polsce i na świecie – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT.
– Prowadzimy również rozmowy z podmiotami medycznymi z regionu na temat praktycznej współpracy w zakresie wykrywania schorzeń, dobierania i opracowywania terapii do nich. Rozmowy są obiecujące, mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli poinformować o ich wynikach – dodaje dyrektor RCNT.
Wszystkie urządzenia znajdują się w laboratoriach RCNT, laboranci wkrótce rozpoczną szkolenie z ich obsługi.
Źródło i foto: www.swietokrzyskie.pro