fbpx
Polskie Regiony. Eksperci ZWRP
30 maja 2022
Spotka się Konwent Przewodniczących Sejmików Województw
2 czerwca 2022
Polskie Regiony. Eksperci ZWRP
30 maja 2022
Spotka się Konwent Przewodniczących Sejmików Województw
2 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Z majowego posiedzenia plenarnego KWRiST

Modernizacja szpitali, sytuacja wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy to kwestie poruszone podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 30 maja br. Obradom współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Terespol.

Związek Województw RP na posiedzeniach plenarnych reprezentują: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego; Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku i Rafał Cieślik, adwokat.

Podczas posiedzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak została powołana na członka KWRiST oraz na współprzewodniczącą Zespołu do spraw Narodowych Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej.

 

Programy regionalne

Komisja wydała pozytywne opinie do projektów: programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 – 2027 (Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ) oraz Strategii Polityki Społecznej Województwa Kujawsko – Pomorskiego do roku 2030 (ROPS Toruń).

 

Spotkanie z ministrem infrastruktury pilnie potrzebne

W porządku obrad znalazł się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mec. Rafał Cieślik przypomniał, że samorządy nadal czekają na zorganizowanie spotkania roboczego strony samorządowej z ministrem infrastruktury.

Przeczytaj Z kwietniowego posiedzenia plenarnego KWRiST – Polskie Regiony

– Chciałem przypomnieć, że spotkanie takie zostało ustalone na kwietniowym posiedzeniu KWRiST. Przedmiotem takiego spotkania roboczego miały by być trzy tematy: generalnie trudna sytuacja  finansowa WORDów; kwestie zbyt niskich opłat za kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego; oraz niskie opłaty wynikające z projektu rozporządzenia w sprawie wydawania za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników. Po odbyciu takiego spotkania można by powrócić do opiniowania projektów. Ja tylko wspomnę o kursach reedukacyjnych. Główna nasza uwaga dotyczyła zbyt niskich opłat, które stanowią dochód WORDów. Opłaty te nie zmieniły się od 2013 r. W naszej ocenie nie pokrywa to obecnie nawet kosztów przeprowadzenia takiego kursu. Kursy reedukacyjne dotyczą osób, które uzyskały więcej niż 24 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W naszej ocenie, także ze względów resocjalizacyjnych, opłaty te powinny zostać podniesione. Byłby to element działań rządu w kierunku eliminacji niepożądanych zachowań na drogach. – mówił Rafał Cieślik.

W odpowiedzi Marcin Przychodzki, Dyrektor Departamentu Prawnego, Ministerstwo Infrastruktury zaprosił samorządy na spotkanie, które miałoby się odbyć 7 czerwca. Sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik podkreślił, że samorządom zależy, aby był na nim obecny minister Andrzej Adamczyk. Podobnie, jak mec. Cieślik zaakcentował problem złej sytuacji finansowej WORDów, którym grozi upadek i konieczność przedyskutowania tego problemu z kierownictwem resortu.

Marcin Przychodzki zapewnił, że resort dołoży starań, żeby minister na spotkaniu był. Teraz samorządy czekają na oficjalne zaproszenie. Opinia do rozporządzenia zostanie zaś wydana po spotkaniu.

 

Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy

Rozmawiano także na temat projektu dokumentu rządowego programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, pod nazwą „Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033” (Komitet ds. Pożytku Publicznego). Podmiotami uprawnionymi do aplikowanie o środki z funduszu będą organizacje pozarządowe. Wykluczone zostają jednostki samorządu terytorialnego, co w ocenie Związku Województw RP jest błędne, ponieważ młodzieżowe rady gmin i powiatów oraz młodzieżowe sejmiki wojewódzkie nie będą mogły korzystać ze środków funduszu. Projektodawcy obiecali przesłać stanowisko do uwag samorządów a po ich przeanalizowaniu, w trybie obiegowym, będzie mogła zostać wydana opinia do projektu.

 

Fundusze Europejskie dla Rybactwa

Strona samorządowa nie wydała opinii do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu programu „Fundusze Europejskie dla Rybactwa” na lata 2021-2027 (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), ponieważ strona rządowa bez opinii samorządów, przeszła do dalszego etapu legislacyjnego.

 

„Nie” dla projektu ustawy o modernizacji szpitalnictwa

Strona samorządowa Komisji Wspólnej negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Samorządy mają szereg uwag do podstawowych założeń projektu. Zastrzeżenia budzi m.in. zasadność powołania i przewidywane koszty późniejszego utrzymania Agencji Rozwoju Szpitali czy brak odniesienia się do zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych. Te i wiele innych uwag w większości nie zostały przez resort uwzględnione, dlatego ostateczna opinia strony samorządowej nie mogła być pozytywna.

– Ochrona zdrowia w Polsce wymaga zmian systemowych. Takich w tej ustawie nie widzimy. – mówił w imieniu strony samorządowej starosta poznański Jan Grabkowski.

W sumie Komisja zaopiniowała 24 projekty aktów prawnych. Kolejne posiedzenie odbędzie się 21 czerwca br. Ma w nim wziąć udział premier rządu Mateusz Morawiecki, który będzie rozmawiał o najważniejszych wyzwaniach samorządowych.